WordPress’e Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

WordPress yazılımını kullanan web sitesi sahiplerinin yapması gereken işlemlerden birisi de istatistik servisini sitenize bağlamaktır. Google’ın servislerinden birisi olan Analytics ise bu konuda lider markalardan birisidir. Diğer istatistik eklentileri veya servislerinin yeterli düzeyde işlevsel olmaması ve verimli sonuçlar sunmaması web sayfanız hakkında net bir çıkarım yapamamanıza neden olur. Özellikle gerçeklikten uzak görüntüsü ile dikkat çeken bazı servisler sitenizin hit bilgilerini sahte rakamlar ile sunabilmektedir. Bu nedenle gereksiz yazılımlardan ve eklentilerden uzak durarak Google’ın sunduğu Analytics servisini kullanabilirsiniz. İlgili servis hem Türkçe dil desteğine sahip hem de detaylı bir şekilde veri sunabilmektedir. Tüm bu özelliklerden ücretsiz bir şekilde faydalanmanız mümkündür.

GOOGLE ANALYTICS KODU NASIL YERLEŞTİRİLİR?

Google Analytics servisini kullanmak için Google’da hesabınız olması gerekir. Böylece Analytics servisine hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Daha sonra Analytics kodu oluşturmak için gerekli işlemleri yapmalısınız. Kodu oluşturduktan sonra herhangi bir eklenti kullanmadan WordPress tabanlı web sitenize kodu yapıştırabilirsiniz. Google Analytics servisinde Admin < Tracking Code seçeneğini kullanarak kodu kopyalayın. Daha sonra wordpress tabanlı web sayfasınızın ”functions.php” dosyasına giriş yapın. Buraya elde ettiğiniz kodu yapıştırabilirsiniz.

Örnek kod yapısı;

function google_analytics_tracking_code(){
$propertyID = ‘UA-XXXXX-X’; // GA Property ID
if ($options[‘ga_enable’]) { ?>
<script type=“text/javascript”>
  var _gaq = _gaq || [];
  _gaq.push([‘_setAccount’, ‘<?php echo $propertyID; ?>’]);
  _gaq.push([‘_trackPageview’]);
  (function() {
    var ga = document.createElement(‘script’); ga.type = ‘text/javascript’; ga.async = true;
    ga.src = (‘https:’ == document.location.protocol ? ‘https://ssl’ : ‘http://www’) + ‘.google-analytics.com/ga.js’;
    var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s);
  })();
</script>
<?php }}
add_action(‘wp_head’, ‘google_analytics_tracking_code’);

Head etiketinden hemen önce kodu yerleştirmeniz gerekiyor. Böylece kısa sürede ziyaretçi bilgilerinin alınması ve verilerin size yansıtılması sağlanıyor. WordPress tabanlı web sitelerinde ilgili yöntemi izleyebilirsiniz. Bunun dışında kodu yerleştirmek için kullanabileceğiniz alternatif yöntem ise tema ayarlarının bulunduğu sayfalardır. Bilindiği üzere günümüzde var olan ve geliştirilen temaların çoğunda özel kod alanları bulunmaktadır. Bu alanlara ilgili izleme kodunu yerleştirerek Analytics servisini kullanabilirsiniz. Siz de bu tür pratik yöntemler ile sitenizin trafiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.