WordPress YOAST SEO Yazı İçi Ayarlar

Diğer SEO eklentilerinin aksine, YOAST SEO eklentisi sizlere yazı içerisinde özel ayarlar yapabileceğiniz bir alan sunar. Bu alanı doğru ve etkin bir şekilde kullanmanız, ilgili yazının Google başta olmak üzere tüm arama motorları tarafından daha belirgin bir şekilde sıralamaya alınmasına olanak tanır.

Her ne kadar YOAST SEO, Türkçe dil eklentisi gibi seçeneklerle yazı içerisinde yapmanız gereken temel ayarları sizlere sunsa da; ne yazık ki birçok Türk kullanıcı, eklentiyi verimli bir şekilde kullanamıyor. Ben, basit ve net maddeler halinde bu konuya açıklık getirecek ufak bir rehber hazırladım sizler için.

YOAST SEO Yazı Ayarları Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle yazınızın anahtar kelimesini net olarak belirleyin. Örneğimiz, “BEBEK ARABASI” olsun…
  • Bebek Arabası olan ana kelime, mantıklı bir şekilde yazının ana başlığında / title kısmında yer alacak şekilde ayarlanır.
  • Gene ana kelimeyi, yazının ilk paragrafında da bir kere geçiriyoruz. Böylelikle, title ve yazının ilk girişinde arama motorlarına ana hedef kelimemizi sunmuş olduk.
  • Yazıyı yazarken sadece 3 paragraf ya da uzun uzun paragraflar kullanmayın. Tek bir cümleyi, uzun süre uzatmayın. Olabildiğince net, gereksiz uzatılmamış cümleler ve paragraflar kullanın.
  • Sadece paragrafları yazarak geçmeyin. Ara başlıklar kullanın ve </H> tagı ile bunları süsleyin. Örneğin; bebek arabasını anlatan 2 paragraf ile ufak bir giriş yaptıktan sonra, <h2>Bebek Arabası Nasıl Seçili? < /h2> şeklinde bir ara başlık atıp, alt bilgi verin. Bunu H3, H4 diye sıralamaya uygun olarak yaparak aşağıya doğru inin.
  • Yazı içerisinde belirlediğiniz anahtar kelimeyi asla SPAM olacak şekilde her paragraf ve cümlede geçirmeyin. Olabildiğince az, doğal ve içeriğe yayılmış bir şekilde kullanın.
  • Son olarak, DESC girmeniz ve en az bir kere anahtar kelimeyi geçirmeniz gerekiyor. Özgün bir kaç cümle ile eklenti yeşil bar ibaresi verene kadar açıklamanızı giriniz.

Önemli Not: Anahtar kelimeyi Bebek Arabası olarak kullanmanız halinde, YOAST SEO ve arama motorlarını net olarak görür. Fakat, Bebek Arabası’na dediğiniz anda, eklenti anahtar kelime olarak görmez. Haliyle anahtar kelime kullanım aşamasında dikkat edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.