WordPress Site Optimizasyonu Nasıl Yapılır? (Sitenizi Hızlandıran İpuçları)

Günümüzde birçok web sitesinin altyapısı wordpress olmaktadır. Hatta kuvvetli markaların dahi bu sistemi kullandığı sıklıkla görülmektedir. Fakat kişisel bloglar dahil devasa projelerde de sık sık görülen site yavaşlama problemi sitenin iyi bir şekilde optimize edilmediğinin açık göstergesidir. Eğer siz de benzer bir problem ile karşı karşıya kaldıysanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerin olduğunu unutmamalısınız. Size bugünkü yazımızda bazı ipuçları vererek sitenizi hızlandırmanız için yapmanız gerekenleri anlatacağız..

WORDPRESS OPTİMİZASYON ÖNERİLERİ

WordPress tabanlı web sitelerinde optimizasyon çok önemlidir. Eğer bu gibi konularda yeteri kadar çalışma yapmamışsanız site her geçen gün biraz daha yavaşlayabilir. Sizlere yapacağımız öneriler ile sitenizi bu riskli durumlardan uzak tutabilir ve ziyaretçilerinize akıcı bir deneyim sunabilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir problem yaşamadan sitenizin sürekli hizmet vermesini sağlayabilirsiniz.

WordPress için pratik site için optimizasyon rehberi;

  • Önbellek Temizleyin: WordPress’te önbellek temizliği kritik bir maddedir. Eğer önbellek temizliğini düzenli aralıklarla yapmazsanız siteniz her geçen gün daha yavaş açılabilir. Aynı zamanda yaptığınız güncellemeler siteye daha geç yansır. WP Fastest Cache eklentisini kullanarak önbellek temizliğinizi kısa sürede yapabilirsiniz.
  • Timthumb Benzeri Eklenti Kurmayın: Rerimleri optimize ettiğini iddia eden bu eklenti her ne kadar görevini yapsa da CPU kullanımını hat safhaya çıkarır. Anasayfa, arşiv, kategori ve çeşitli sayfalarda kullanılan ilgili eklenti CPU kullanımını hızla arttırır. Görsel düzenlemeleri panel üzerinden kendiniz yapabileceğiniz gibi bu tip eklentilere ihtiyaç duymamanız mantıklı seçenek olacaktır. Cache eklentileri de bu tür eklentiler için çare olmamaktadır.
  • İstatistik Eklentileri: WordPress tabalı web sitesi sahibi olan birçok kişi istatistikleri öğrenmek için pratik bir şekilde kurulan çeşitli eklentileri kullanır. Bu tür eklentiler web sayfası için son derece sakıncalıdır. Hem sitenin yavaşlamasına, hem panelin yavaşlamasına hem de CPU kullanımının artmasına neden olur. Aynı zamanda siteye giriş yapan her bir ziyaretçi için MYSQL kullanımına ihtiyaç duyulacaktır. Bunun için daha sağlıklı olan Yandex Metrica ve Google Analytics servisleri kullanılabilir.
  • Görselleri Ayarlayın: Sitenize eklediğiniz yüksek çözünürlüklü görseller sayfanın yüklenme hızını düşürür. Bu nedenler görselleri manuel olarak ayarlayıp sitenize yüklemek son derece ideal bir çözüm olacaktır.

Yukarıdaki maddelere ilave olarak CloudFlare ve Google Pagespeed servislerini kullanmanız önerilir. İlgili servisler sizin ideal sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.