WordPress İçin İdeal SSL Eklentisi Admin SSL Nedir?

WordPress tabanlı web sitelerinde kullanılan onlarca eklentinin arasında yer açmanız gereken önemli bir eklenti olduğunu biliyor muydunuz? Bu sefer hayatınızı kurtaracak cinste olan Admin SSL eklentisi ile güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca güvenlik eklentileri arasında ön plana çıkan bu eklenti ile admin panelinize özel olarak güvenlik ayarları atayabilirsiniz. Tabi bunları yapmak için resmi sayfa üzerinden temel bilgileri öğrenmenizde fayda var. Çünkü Admin SSL ilk kez duyanlar için sadece panel güvenliğinden ibaret olan bir eklenti görünümü yaratıyor olabilir. Fakat durum sandığınız gibi değil.

Admin SSL isimli eklenti kullanıcı adı ve şifre ile girilen her sayfaya SSL eklemektedir. Yazıyı buraya kadar okuyup SSL’nin ne olduğunu bilmeyenler içinse ufak bir hatırlatma yapayım. SSL kullanıcı adı, şifre, kredi kartı numarası vb. bilgilerin senkronizasyonu veya transferi sırasında bilgileri şifreleyen protokoldür. Kişisel verileriniz bu vesileyle güvence altında olur ve hiçbir şekilde ele geçirilemez. Aynı zamanda SSL güvenlik sertifikası olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde birçok web site bu sistemi kullanmakta, özellikle alışveriş sitelerinde sıklıkla görebilirsiniz.

Peki WordPress için üretilen Admin SSL eklentisinin özellikleri nedir?:

  • Şifre ile giriş yapılan sayfalarda aktif olarak çalışı ve güvenlik sertifikası oluşturur.
  • Private SSL ve Shared SSL olarak iki farklı şekilde çalışabilir.
  • Kişinin atadığı sayfalarda kullanılabilir. Yani istediğiniz sayfa için SSL’yi aktif edebilirsiniz.
  • WordPress MU üzerine kurularak bağlı olunan tüm bloglarda kullanılabilmektedir. Burada sadece Private SSL sertifikası kullanılmaktadır.
  • WordPress 2.2 ve daha üstü versiyonlarda sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Admin SSL eklentisini WordPress tabanlı sitemize nasıl kurarız?:

  • Eklentiyi panelinizdeki Eklenti Ara bölümünden bulabilir veya buradan indirebilirsiniz.
  • Eğer manuel olarak resmi site üzerinden indirdiyseniz FTP ile sunucunuza bağlanıp WordPress Plugins klasörüne dosyaları atmalısınız.
  • Dosyaları attıktan sonra panelinizin eklentiler bölümünde Admin SSL ayarlarına giriniz.
  • Shared SSL URL’s seçeneğini doğru bir şekilde girerek ayarları yapabilirsiniz. Eğer bu URL adresini yanlış girerseniz yönetim paneline erişiminiz kesilir.
  • Ayarları doğru yaptırğınız takdirde panel girişi sırasında adres satırında bir güvenlik ikonu göreceksiniz. Bu ayarları doğru yaptığınızı ve kurulumu tamamladığınızı gösterecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.