Unutulan WordPress Şifresi Nasıl Değiştirilir? (Cpanel Yöntemi)

Birçok kişi wordpress tabanlı web sayfasına sahiptir. Bugün bilinen büyük markaların bile wordpress altyapısını kullandığı teyit edilmiştir. Son derece pratik ve kullanışlı bir yapıya sahip olan wordpress, kullanıcıları için ideal düzeyde hazırlanmıştır. Aynı zamanda sürekli olarak güncellenen bir sistem olması kendisini eşsiz kılan noktalardan birisi olmuştur. Eğer siz de wordpress web sayfasına sahipseniz bazı pratik bilgileri unutmamanız gerekir. Özellikle zor şifreler koyduğunuz panel girişlerinde sıkıntı yaşamanız muhtemeldir. Birçok kişi yönetim paneline giriş yaparken sıkıntı yaşayabilir. Bu durumlarda uygulanacak basit yöntemler ile şifreyi yenilemek ve panele giriş yapmak mümkündür. Sizlere site açarken teslim edilen cpanel hesaplarınıza girip kısa sürede parolanızı değiştirebilirsiniz.

WORDPRESS ŞİFRE DEĞİŞTİRME YÖNTEMİ

WordPress panelinize girerken kullandığınız şifreyi unuttuğunuz takdirde uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden birincisi e-posta ile şifreyi hatırlama yöntemidir. Birçok sunucu bu noktada sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle size en garanti olan cpanel ile şifre değiştirme yöntemini anlatacağız.

Cpanel ile wordpress panel şifresini değiştirme;

  • İlk olarak cpanel hesabınıza bağlanmanız gerekir.
  • Veritabanları bölümüne giderek burada bulunan ”phpMyAdmin” seçeneğine tıklayınız.
  • Karşınıza geniş bir tablo çıkarak. Sol taraftaki listede ”wp_users” seçeneğine tıklayın ve sağ tarafta ”Düzenle” butonuna basın.
  • Burada ”user_pass” satırı bulunuyor. Buraya ister MD5 ile şifrelenmiş sıralı kodları isterseniz de basit bir şifreyi girebilirsiniz.
  • Şifreyi değiştirdikten sonra kaydet butonuna basıp değişikliği onaylayın.

Yukarıdaki adımları eksiksiz bir şekilde uyguladığınız takdirde wordpress yönetim panelinize giriş şifrenizi değiştirmiş olacaksınız. Bu işlemleri FTP üzerinden yapmanız uygun değildir. Cpanel daha garanti bir yöntemdir. FTP’de yapılacak değişiklikler ile çeşitli hatalar alma şansınız artar. Garanti olan cpanel şifre değişikliği yöntemini kullanarak panelinize erişim sağlayabilirsiniz.

WordPress şifrenizi unutmamak için not almanızı öneririz. Böylece wordpress şifrenizi sürekli olarak değiştirmek zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda belirli aralıklarla güncellenmesi gerektiği vurgulanan wordpress şifrelerinizi yine aynı yöntemle değiştirebilirsiniz. Fakat yönetim panelinizden de pratik bir şekilde şifre değişikliği yapmanız mümkündür. Eğer şifrenizi hatırlıyorsanız paneliniz üzerinden değişiklik yapmanızı öneririz. Konu hakkında sorunuz var ise bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.