phpMyAdmin ile WordPress Admin Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

WordPress admin paneline erişim sağlarken bazı durumlarda şifreyi anımsamamak mümkün olabiliyor. Şifreyi hatırlamak için çeşitli nedenler olsa bile bazı noktalarda web sitesi sahipleri çaresiz kalıyor. Özellikle kurtarma yollarını tam olarak uygulayamayan veya farklı şekillerde şifresini elde etmek isteyen kişiler için admin paneline giriş imkansız bir hal almaktadır. Fakat wordpress sitelerinin admin paneli şifresini değiştirebilmek için kolay ve etkili bir yol daha vardır. Bu yöntem phpMyAdmin paneli üzerinden yapılmakta olup kısa süre içerisinde şifrenizi sıfırlamanız yardımcı olur.

WordPress admin paneli şifrenizi değiştirmek için ilk olarak cPanel hesabınıza bağlanmanız gerekiyor. cPanel erişimini sağladıktan sonra phpMyAdmin sekmesine giriş yapın. Burada wordpress veritabanında bulunan tabloların listesi yer almaktadır. Sol tarafta yer alan liste üzerinden phpmyadmin butonuna basarak wp_users sekmesini listede bulun. İlgili klasörü bulduktan sonra hemen sağında bulunan ”Browse” tuşuna tıklayın. Burada wordpress kullanıcılarının tablonuzdaki satırlarını göreceksiniz. Bu aşamadan sonra devam edin ve şifresini değiştirmek istediğiniz kullanıcının yanındaki düzenle butonuna basın. Bu gibi değişiklikleri yapmadan önce sitenizin yedeğini almanızda fayda var. Sitenizin yedeğini almadığınız müddetçe zorluk yaşayabilirsiniz.

Kullanıcının şifrenizi değiştirmek için sileceğiniz değerler user_pass kodunun bulunduğu alandadır. Burada işlev sütununun altında bulunan MD5’i seçin ve git düğmesine basın. Parolanızın MD5 koruması ile saklanacağını unutmayın. Bu sizin için oluşturulmuş özel bir güvenlik ve şifreleme sistemidir. Böylece şifreleriniz kolay bir şekilde çözümlenemez.

Şifrenizi değiştirdikten sonra sitenizin admin paneline giriş yapıp yeni bilgiler ile hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. Şifrelerinizin kuvvetli karakterlerden oluşmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde admin panelinizin güvenliğini tehlikeye atabilirsiniz. Ayrıca phpMyAdmin üzerinden değişiklik yaptıktan sonra phpMyAdmin’den güvenli bir şekilde çıkış yapmanızı ve paneli açık bırakmamanızı öneririz. Çünkü phpMyAdmin panelinin açık kalması cache temizliği yapmadığınız müddetçe tehlike arz eder.

Panelinize giriş yaptıktan sonra admin paneliniz için ek güvenlik önlemi oluşturacak olan Admin SSL eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti panel girişinizin güvenliğini iki katına çıkarmaktadır. Aynı zamanda ücretsiz olarak sunulmaktadır. Eklenti hakkında bilgi almak için web sayfamızda bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

WordPress İçin İdeal SSL Eklentisi Admin SSL Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.