Contact Form Çalışmıyor İse Yapılması Gerekenler

WordPress’in en önemli eklentilerinden birisi olan hemen hemen her wordpress tabanlı web sayfasının kullandığı Contact Form ile ilgili birçok sorun yaşanabiliyor. Contact Form eklentisine sahip olan kişilerin sıklıkla karşılaştığı bu sorunlar basit bir şekilde çözümlenebilir. İletişim penceresi oluşturma eklentisi olan Contact Form ile kişilerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bilindiği üzere web sayfalarına görüş bildirmek isteyen kullanıcılar iletişim sayfasını ziyaret etmekte ve buradan web sayfası sahiplerine mesaj göndererek fikirlerini beyan etmektedir. Ayrıca resmi görüşmelerin yapılabilmesi için iletişim kanalının var olması şarttır. Herhangi bir içeriğiniz ile ilgili resmi bildiri gönderilmesi için birçok kişi iletişim kanalını kullanır. Bu denli önemli olan işlevsel bir seçeneği Contact Form ile kolay bir şekilde aktif etmek mümkündür. Peki Contact Form çalışmıyorsa ne yapılmalıdır?

Contact Form eklentisinin çalışmamasının arkasında bulunan ilk neden düzgün kurulum yapılamamasıdır. Kurulum sırasında kesinti yaşandıysa eklenti sağlıklı çalışmaz. Bununla birlikte eklentiyi kurduktan sonra ayar yaparken sıkıntı yaşadıysanız yine olumsuz sonuç alırsınız. Ancak eklentiyi sağlıklı bir şekilde kurup, oluşturmuş olduğunuz iletişim formunun kodunun ilgili yere yapıştırdığınız takdirde eklenti İletişim sayfasında çalışacaktır. Uygulama adımlarını doğru bir şekilde yapmalı ve var olan sorunlarınızı gidermelisiniz. Eklenti kurulumu ile ilgili sıkıntı yaşadığınız takdirde eklenti sahibi ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda sıkça sorulan sorular bölümünde farklı sorunların nasıl çözümlendiğini görebilirsiniz.

Contact Form Eklentisi Çalışmıyor İse Ne Yapılmalıdır?

Eklentiyi düzgün bir şekilde kurup ayarlarını tam olarak yapmanıza rağmen iletişim bölümünde sıkıntı yaşıyorsanız bunun farklı çözümleri bulunmaktadır. Özellikle tüm boşlukları doldurup ”Gönder” butonuna bastığınızda mesaj iletilmiyorsa farklı ayarlar yapmanız gerekmektedir. Bu tür durumlarda yapılması gereken ayarların başında SMTP ayarı yer almaktadır.

SMTP Mail Ayarı Nasıl Yapılır?

İlk olarak Yeni eklenti ekleme butonuna basıp panel üzerinden WP-Mail-SMTP eklentisini indirmeli ve kurmalısınız. Daha sonra eklentiyi aktifleştirerek ayarlar bölümüne girmeli ve aşağıdaki satırları uygun şekilde doldurmalısınız.

Advanced Email Options

From Email: [email protected]

From Name: Site Adınız

Mailer: Send all WordPress emails vila SMTP

Return Path: BOŞ KALSIN

SMTP Options

SMTP Host: mail.siteadresiniz.com

SMTP Port: AYAR DEĞİŞTİRMEYİN

Encryption: AYAR DEĞİŞTİRMEYİN

Authentication: YES

Username: mail.siteadresiniz.com adresinden oluşturduğunuz mail hesap bilgilerini girebilirsiniz.

Password: mail şifrenizi girmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.