En İyi Ücretsiz İkon Kaynakları (Tasarımcılar İçin)

Tasarımcıların dert yandığı konulardan birisi hazırlamak istediği proje ile ilgili olarak yeteri kadar kaynak sahibi olmamasıdır. Halbuki ucu bucağı belli olmayan internet alemi üzerinde kaynak bulamamak asıl problemlerden birisidir. Bugüne dek belli başlı markalar dışında kaynak duymamanız normaldir. Ancak araştırma yaptıktan sonra ideal kaynaklara ulaşabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle tasarım konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu noktada şanslı olduğunuzu söyleyebilirim. Çünkü internet üzerinde ücretsiz sunulan birçok kaynak bulunmaktadır. Ücretli kaynaklarda ise ücretsizler olanlara nazaran biraz daha fazla alternatif olabilir. Fakat ücretsiz kaynaklar fazlasıyla işinizi görecektir.  Gelelim sizler için ideal olacak ikon kaynaklarına..

Tasarımcılar için ideal olan ücretsiz 9 ikon kaynağı:

  • Icons8: Icons8 kendi alanında bilinen en iyi ücretsiz kaynaklardan birisidir. Burada yaklaşık 60.5k civarında ücretsiz ikonlar bulunmaktadır. Ayrıca flat ikonlar bulabileceğiniz bu kaynak sizler için ideal olabilir. Tasarımcıların vazgeçilmezi olan Icons8 her geçen gün daha fazla güncellenmektedir.
  • Flaticon: Birçok yerde duymuş olma ihtimalinizin yüksek olduğu Flaticon, kullanışlı tasarımcı kaynaklarından birisidir. Bugüne dek ücretsiz olarak eklenmiş ikon sayısının 600k civarında olduğu bilinmektedir.
  • IconMoon: Alternatif olacak ön plana çıkan IconMoon 5.5k civarında ikonsa sahiptir. Pratik bir sayfa olmakla birlikte kullanışlı ikonlar barındırmaktadır.
  • Endlessicons: Henüz geniş bir kataloğu olmasa da iyi bir alternatiftir. Farklı ikon grupları bulma ihtimaliniz yüksektir.
  • Fontawesome: Bilinen en iyi kaynaklardan birisidir. Aynı zamanda ücretli tasarım araçları da mevcuttur.
  • NounProject: İndirme özelliği ile ön plana çıkan NounProject birçok dosya uzantısını desteklemektedir. Aynı zamanda grafik tasarım programlarında kullanabileceğiniz formatlarda ikonlar bulabilirsiniz.
  • Fontello: Kuvvetli bir marka olma yolunda ilerleyen Fontello tasarımcılar için etkili kaynaklardan birisidir.
  • Sketchappresources: Çok dar olması ve çeşitlilik bakımından alternatif sunmaması gibi olumsuz yönleri olsa da yaklaşık 750 farklı ikon paketi bulabileceğiniz bir kaynaktır. Tavsiye edebiliriz.
  • Iconarchive: Bilinen en iyi ikon kaynaklarından birisidir. Google üzerinde arama yapıldığında karşımıza çıkan ilk sitedir. Yaklaşık 600k ikon paketi bulunmaktadır. Tasarımcıların bir numaralı tercihleri arasında yer alabildiğini görebilirsiniz.

Yukarıdaki kaynakların haricinde bulabileceğiniz yerli ve yabancı birçok kaynak vardır. Ancak ideal tasarım kaynakları yukarıda bulunanlardır. Siz de iyi bir alternatif arıyorsanız bu siteleri ziyaret edebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.