20 Yıllık En Güzel Oyunlar Listesi (1998 Yılına Ait Oyunlar)

Bilindiği üzere günümüzden 20 yıl önce henüz oyun motorları yeni yeni geliştirilmekte ve bu motorların fonksiyonel olmadığı bilinmekteydi. Bu nedenle günümüzde çıkış yapan ve grafik desteği üst düzey olan oyunlar ile kıyaslandığında ciddi düzeyde fark yaratan eski oyunlar grafik konusunda zayıf oyunlardan birisidir. Ancak içerik bakımından 20 yıl önce çıkış yapmış olan oyunlar günümüzdeki oyunların çok daha fazla önünde olmayı başardı. Çünkü yeni çıkan oyunların birçoğu hem grafiğe hem de online altyapıya önem vermekte, içerik bakımından yüzeysel çalışmalar yapmaktadır. Eski oyunlarda ise içerik ciddi düzeyde gelişim gören noktalardan birisi olmuştur. Peki 1998 yılında çıkan efsane oyunlar hangisiydi? Bakalım

1998 yılında çıkış yapan ve gönlümüzde taht kuran birçok oyun bulunmaktadır. Bunlar arasında ön plana çıkanlar ise şu şekilde sıralanmıştır;

  • Resident Evil 2 (21 Ocak 1998): Hayatta kalma korku oyunu türünde çıkış yapan bu oyun halen korku oyunları arasında sıklıkla ismi anılan oyunlardan birisidir.
  • Final Fantasy Tactics (28 Ocak 1998): Taktiksel RPG oyunu Final Fantasy Tactics, çıkış yaptığı dönemde ilgi çeken en önemli oyunlardan birisidir. Özellikle RPG seven oyuncuların bir numaralı oyunlarından birisidir.
  • Xenogears (11 Şubat 1998): Sıra tabanlı sistemde işlenen RPG oyun türüdür. Farklı medeniyetlerde işlenen konuya sahiptir.
  • Tenchu: Stealth Assassins (26 Şubat 1998): Aksiyon, Macera ve Gizlilik türünde olan bu oyun tür bakımından çıktığı dönem büyük ilgi görmüştür.
  • Starcraft (31 Mart 1998): Halen birçok strateji oyununun temelini oluşturan bu oyun ciddi anlamda markalaşmış bir oyundur.
  • 1080 Snowboarding (31 Mart 1998): Çıkış yaptığı yıl farklı türde oyun olması ile dikkat çeken snowboard yarış oyunu Nintendo markasına aittir.
  • Panzer Dragoon Saga (30 Nisan 1998): Geleneksel RPG unsurlarını taşıyan yarı sıra tabanlı bu oyunda aksiyon türü sahneleri ile dikkatleri üzerine çekmiştir.
  • Gran Turismo (12 Nisan 1998): Günümüzde var olan Gran Turismo serisinin ilk oyunu olarak bilinen bu oyun yarış oyunları arasında adını hafzılara kazımayı başarmıştır.
  • Mega Man Legends (31 Ağustos 1998): Klasik Mega Man oyununun atasıdır. Platform türünde hemen hemen her oyuncunun bildiği oyunlardan birisidir.
  • Fallout 2 (30 Eylül 1998): Efsane serinin ikini oyunu çıkış yaptığı yıl grafik kalitesi bakımından diğer oyunlara fark atmış ancak günümüzde bile çok fazla tercih edilmemektedir. Sadece türe ilgi duyanların temin ettiği oyunlardan birisi olsa bile Fallout kuvvetli bir markadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.