Windows 10’a Gelen Yeni Özellikler Nelerdir?

Popüler işletim sistemi Windows 10 çıkış yaptığı günden bu yana yoğun ilgi görmüştür. Özellikle Windows 7 ve Windows 8 sonrasında modern arayüz ile karşımıza çıkan Windows 10 dikkat çekmeye devam ediyor. Özellikle sürekli olarak güncelleme yapılması ve kullanıcıların istediği özelliklere önem verilmesi Microsoft’un gelişim stratejisini gözler önüne sermektedir. Microsoft’un son işletim sistemi Windows 10’un üzerine düştüğü ve sürekli olarak geliştirdiği yakın süreçte farklı özelliklerin işletim sistemine ilave edildiği gözlemlenmiştir. Microsoft, Windows 10 işletim sistemi için fonksiyonel araçlar ekleyerek erişim kolaylığı sağlamaya devam etmektedir. Yapılan son güncellemede özellikle hızlı başlatma bölümünde birçok aracın erişimi kolaylaştırılmıştır. Peki Windows 10’da yapılan yenilikler ve güncellemeler nelerdir? İşte tüm ayrıntılar.

Windows 10’da en büyük yenilik erişim kolaylığı yönünde olmuştur. Kullanıcıların şikayet ettiği birçok özellik ile ilgili detaylı çalışma yapan Microsoft, erişim kolaylığı ayarlarını bulup açmayı ve kullanmayı daha işlevsel hale getirmiştir. Aynı zamanda görme, duyma gibi kategoriler gruplandırılacak ve sık kullanılan işlevler ön plana çıkarılacaktır. Buradaki görme ifadesi ”Ekran” alt kategorisine eklenen önemli bir işlevdir. Ekran ayarlarını ve parlaklık ayarlarını basit bir ayarlama çubuğu ile değiştirebilirsiniz. Duyma ifadesi ise ses ayarlarına eklenen önemli bir işlev olarak bilinmektedir. Hem görme hem de duyma işlevleri ciddi anlamda önem taşıyan işlevleri bünyesine katmıştır. Eklenen bu özellikler için belirli kısayollar hızlı başlat bölümüne ilave edilmiştir. Kısa sürede ayar yapmak için bu bölümü kullanabilirsiniz.

Bu özelliklerin yanı sıra ekran koruyucusu Narrator’a çeşitli özellikler eklenmiştir. Özellikle Microsoft Word belgelerinde bulunan metin kutuları gibi nesnelerin okunması için kısayollar eklendiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda çeşitli özellikler ilave edilerek Word erişimi profesyonel seviyeye çıkarılmıştır. Bununla birlikte verilen bir diğer müjdeli haber ise Narrator özelliğinin Windows’ta bulunan güvenli mod içinde de kullanıldığı yönündedir. Tüm bu özelliklerin yanı sıra Microsoft Edge’de sayfaların yüklendiği ile ilgili bilgilendirme yapıldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca ufak tefek özellikler ilave edilerek Eye Control işlevi geliştirilmiştir. Yanlış tıklama giderilirken; sol ve sağ tıklama ile birlikte kaydırma özellikleri geliştirilmiştir.

Tüm bu özellikleri yeni güncelleme ile edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.