Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulumu

Merhabalar. Bugün makalemizde Sql Server 2008 R2 Express’in nasıl kurulacağını öğreneceğiz. Microsoftun ücretsiz sql server sürümünde bazı limitler olduğunu biliyoruz.

– Sql Server 2008 R2 Express Limitlemeleri –

Desteklenen CPU sayısı – 1
Desteklenen en fazla bellek (RAM) – 1 GB
Desteklenen en fazla veritabanı boyutu – 10 GB

Eğer kullanmaya yeni başlıyorsanız ihtiyaca yönelik kullanabilirsiniz. Ancak işleriniz gittikçe büyüyor ve ihtiyaçlarınız artıyorsa Express kesinlikle bir çözüm değildir!

– Kurulumdan önce gerekli bileşenler –

Sql Server kurulumundan önce bazı bileşenlere ihtiyaç duyar. Eğer bileşenleri sunucunuzda bulamazsa kurulumu başlatmayacaktır.

Microsoft .NET Framework 3.5 (http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=21)

Not: Windows Server kullanıyorsanız “Server Manager -> Features -> Add Feature” adımlarını kullanarak yükleyebilirsiniz.

– İndirme Linkleri –

32Bit İşletim Sistemleri için : http://download.microsoft.com/download/5/5/8/558522e0-2150-47e2-8f52-ff4d9c3645df/SQLEXPRWT_x86_ENU.exe

64Bit İşletim Sistemleri için : http://download.microsoft.com/download/5/5/8/558522e0-2150-47e2-8f52-ff4d9c3645df/SQLEXPRWT_x64_ENU.exe

– Kurulum Aşaması –

Evet dosyamızı indirdiysek “setup” dosyasını yönetici olarak çalıştırıyoruz ve kuruluma başlıyoruz.

Sql Server 2008 R2 Express Edition Kurulumu Adım 1

Sağ tarafda bulunan “New installation or add features to an existing installation” seçeğini seçerek kurulumu başlatıyoruz.

Sql Server 2008 R2 Express Edition Kurulumu Adım 2

Net Frameworku kurduysak bir problem çıkartmadan lisans sözleşmesi kısmına gelmemiz gerek. Buradan “I accept the license terms.” yanındaki kutucuğu seçerek “Next” diyoruz.

Sql Server 2008 R2 Express Edition Kurulumu Adım 3

Bu bölümde hangi bileşenleri yüklemek istediğinizi soruyor. “Select All” tıklıyoruz ve sonrasında “Next” diyerek diğer adıma geçiyoruz.

Sql Server 2008 R2 Express Edition Kurulumu Adım 4

 

Bu bölümde Sql Server adını belirtmemizi istiyor. “Named instance” bölümüne “SQLExpress” yazarak “Next” diyoruz.

Sql Server 2008 R2 Express Edition Kurulumu Adım 4

Bu bölümde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Öntanımlı değerleri kullanabilirsiniz. Collation bölümünde de herhangi bir değişikliğe ihtiyaç yoktur. Bu bölümü direkt olarak “Next” diyerek geçebilirsiniz.

Sql Server 2008 R2 Express Edition Kurulumu Adım 6

Bu bölüm yetkilendirme bölümüdür. Buradan Mixed Mode’yi seçiyoruz ve hemen aşağısında bulunan alana şifre giriyoruz. Şifreniz minimum 8 karakter, büyük küçük harf ve rakamlardan oluşması gerekiyor. Örneğin “CihanAksoy256” gibi bir değer olmalıdır.

“Specify SQL Server administrator” bölümünde “Add Current User” buttonuna tıklayarak Administrator hesabını tanımlıyoruz.

Bu bölümüde ayarladıysak Next diyerek geçiyouz.

Sql Server 2008 R2 Express Edition Kurulumu Adım 7

 

Bu bölümde herhangi bir hata durumunda microsofta rapor verilmesini isteyip istemediğinizi soruyor. Size kalmış isterseniz seçip “Next” diyebilirsiniz, isterseniz seçmeden “Next” diyebilirsiniz.

Sql Server 2008 R2 Express Edition Kurulumu Adım 8

Evet artık sonuna geldik. Sql Server’ın yüklendiğini gösteren penceremiz geliyor. Close diyerek pencereyi kapatıyoruz ve Sql serverımız “Management Studio” ile beraber kurulmuş oluyor.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.