.doc ve .docx Dosyalarının Farkı Nedir?

Birçok kullanıcı .doc ve .docx uzantılı dosyaları birbiri ile karıştırır veya aynı dosya olduğunu zanneder. Fakat Microsoft Office ile birlikte hayatımıza giren bu iki dosya birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Ayrıca bu iki dosyanın kullanım alanları da farklılık gösterebilir. Microsoft Office ile birlikte kullanabildiğimiz iki dosyanın farklılıkları ile kullanım alanlarını sizler için özetledik. Bakalım bu iki dosya işlevsellik bakımından birbirinden ne gibi farklı özelliklere sahiptir.

Sıklıkla kullandığımız PDF formatlı dosyaların birçoğu .doc ve .docx uzantılı olmaktadır. Bu dosyalar Microsoft Word belge uzantıları olarak belgelenmektedir. Resim, tablo, biçimlendirilmiş metin ve çizelgeleri depolamak amacıyla oluşturulan belgeler .doc ve .docx uzantılarını almaktadır. Fakat genel tanıma bakılmaksızın bu iki uzantının farklı özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Her ne kadar aynı işlevselliğe sahip olsa bile iki dosya uzantısı birbirinden ufak tefek farklı özellikler taşır.

.DOC ve .DOCX Arasında ne fark var?
İlk etapta uzantılar arasındaki tek farkın ”X” ifadesi olduğu görülmektedir. Bu ”X” ifadesi ”doc” dosyasının XML tabanlı olduğunu göstermektedir. Bütün kelime işlemcisi uygulamalar tarafından .docx uzantılı dosyalar desteklenmektedir. Bununla birlikte ”X” ifadesine sahip olan .docx uzantılı dosyaların ufak boyutlu olduğu bilinmektedir.
Kıyaslama yapıldığı zaman Microsoft markasının uzun süredir Microsoft Word için .doc uzantısını kullandığı bilinmektedir. Microsoft Word’un kullandığı uzantının tarihçesine bakıldığında .word uzantısının yerini .doc uzantısının aldığı gözlemlenmektedir. Daha önce kullanılan .word uzantısı 2006 yılına kadar tescilli bir uzantıydı.

Bir diğer uzantı olarak ortaya çıkan .docx ise Microsoft tarafından geliştirilen alternatif bir uzantıdır. 2007 yılı itibariyle aktif olarak kullanılan .docx uzantısı ofis programlarının vazgeçilmez uzantısı olarak ön plana çıkmıştır. XML tabanlı kodlaması ile dikkat çeken bu uzantı gelişmiş seçenekleri daha düşük boyutlarla sunması imkanını sağlıyor. Bu farklılık uzantılara etki ettiği gibi PPTX ve XLSK gibi sürümlerle de karşımıza çıkmıştır.

.doc uzantılı dosyalar uygun koşullarda .docx dosyasına dönüştürülebilir. Aynı zamanda .docx uzantılı dosyalarda .doc uzantılı dosyalara dönüştürülebilir. Eski sürümlerde .doc formatlı dosyaları bozmadan açmak için .docx olarak kaydetmek gerekiyordu. Fakat Microsoft yaptığı çalışmalar ile bu sıkıntıyı giderdi.  Microsoft aynı zamanda birçok formatın dönüştürülebilmesi için özel geliştirmeler yaptı ve uyguladı. Böylece Microsoft bireysel kullanıcıların internet üzerinden hizmet veren dönüştürme servislerine ihtiyaç duyulmamasını ve güvenilir bir şekilde dönüştürme yapmasını sağlamış oldu.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir