Password Safe Nedir? Password Safe Özellikleri Nelerdir?

Birçoğumuz internet üzerinde ziyaret ettiğimiz ve üyeliğimizin bulunduğu sitelerde şifremizi anımsamakta zorlanıyoruz. Çünkü hesaplarımızın sayısı arttıkça her birine koyduğumuz şifre değişebiliyor. Bu kadar şifreyi akılda tutmak veya o anda not almak zor gelebilir. Ayrıca bilgisayar üzerinde bu şifreleri açık bir şekilde kaydetmekte büyük bir risktir. Kişisel bilgilerinizi güvenliği açısından güvenliğinizi tehlikeye atmayacak olan yazılımları tercih etmenizde fayda var.

Bu noktada devreye Password Safe giriyor. Password Safe son derece fonksiyonel ve etkili bir şifre kaydetme yazılımıdır. Var olan şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklamak ve sadece sizin erişiminiz olacak şekilde ayarlamak oldukça kolaydır. Sizin için önemli olan şifrelerinizi ister gruplandırarak isterseniz de tek bir klasör içerisinde barındırabilirsiniz. Yazılımın kullanımı ise oldukça kolaydır. Basit bir şekilde şifrelerinizi listeye ekleyerek yazılım içerisinde şifrelerinizi depolayabilirsiniz.

Şifrelerinizi ufak hatırlatıcılar ile (klasör ismi vb.) kilitli bir şekilde saklamak istiyorsanız Password Safe programının menüsünden şifre ekleyebilir ve liste oluşturabilirsiniz. Programın var olan tüm özellikleri ücretsiz olduğundan dolayı tüm özelliklere erişim sağlamanız mümkündür. Bu nedenle şifrelerinizi dilediğiniz şekilde saklayabilir ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Programı açtığınızda sol tarafta bir liste göreceksiniz ve bu listede sizin oluşturduğunuz klasörler yer alacak. Sağ tarafta ise her bir klasöre atadığınız kişisel bilgilerinizi göreceksiniz. Bu klasörleri açabilmeniz için kişisel olarak atadığınız parolayı girmeniz gereklidir. Aksi takdirde üçüncü şahıslar sizin şifrelerinize erişim sağlayamaz.

Programın önemli olan bir diğer özelliği ise size ideal şifreleri önermesidir. Bildiğiniz üzere hackerlar bazı kodlara hakimdir ve karakter sayısı az olan şifreleri saniyeler içerisinde çözebilirler. Fakat belirli karakter sınırını aşan ve içerisinde özel karakterler barındıran şifreler kolay bir şekilde hacklenemez. Doğal olarak bu tür şifrelerin kuvvetli olduğu ve sizi güvende tuttuğu bilinen bir gerçektir. Program ise bu konuda size yardımcı olarak nasıl şifre oluşturmanız gerektiği konusunda hizmet sağlamaktadır. Aynı zamanda random olarak şifre atayabilmektedir.

Kişisel bilgileriniz, şifreleriniz ve banka bilgisi gibi önemli bilgilerinizi tek bir program altında toplamak istiyorsanız Password Safe sizin için ideal yazılımdır. Programın dili ise İngilizce’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.