Iris Nedir? Iris Nasıl Kullanılır?

Masaüstü yazılımlarında birçok alternatif ve tür yer almaktadır. Özellikle kişiye özel ayarlar bulunan programlar tercih konusunda bir adım öndedir. Son zamanlarda ön plana çıkan ve dikkat çeken programlardan bir diğeri ise Iris olmuştur. Iris isimli programın en önemli özelliği masaüstü bilgisayarlarda bulunan ancak seçenek olarak sunulmayan mavi ışık filtresini farklı fonksiyonlar ile sunabilmesidir. Mavi ışık filtresi mobil cihazlarda da sıklıkla kullanılabilen özelliklerden birisidir. Tek bir butona basarak aktif edilen mavi ışık filtreleri gözlerin daha az yorulmasını ve renk karmaşasının çözümlenmesini sağlamaktadır. Mavi ışık filtresi kullanma ihtiyacı duyan masaüstü bilgisayar kullanıcıları için kodlanan Iris yazılımı kısa sürede basit ayarlar yaparak ekranı gözünüze göre ayarlamanızı sağlıyor. Aynı zamanda farklı renk tonları ile ekran ayarlarını şekillendirmeniz mümkündür. Peki Iris yazılımını kim üretti? hep birlikte inceleyelim.

Daniel Georgiev tarafından 2015 yılında taslak olarak hazırlanan yazılım üzerinde tam 3 yıl boyunca çalışma yapıldı. Mart 2018 itibariyle kullanıcılara sunulan programın tam sürüm olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Programın dikkat çeken diğer özellikleri ise İngilizce dil desteğinin bulunması ve tamamen ücretsiz olması. Basit ayarlar yapabilmeniz için kolay bir arayüze sahip olan bu programı ingilizce bilmiyorsanız bile kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Program size rehber niteliğinde yardımcı bir kılavuz hazırlamıştır. Eğer biraz İngilizce diline hakimseniz kullanımda zorluk yaşadığınız takdirde bu kılavuzdan yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda bu program ile ekran ayarlarınızı sabitleyebilirsiniz. Tamamen sizin kontrolünüz için konumlandırılan araçlar kısa süre içerisinde hızlı ayar yapmanızı sağlıyor. Bunlara ilave olarak programın sürekli olarak güncellendiği biliniyor. Her yeni sürümde gelen özellikler ise ekran ayarlarında farklı seçenekler sunulmasına olanak sağlıyor.

Göz sağlığını koruma ve görüş açısının verimliliğini yükseltme amacıyla yazılmış olan bu programın en çok dikkat çeken bir diğer özelliği ise ufak boyutlu olmasıdır. Programı kullanarak ekran filtresi oluşturmanız mümkündür. Monitöre bakarken zorluk yaşayanlar ve en kısık ekranda bile gözleri yorulan kişiler için geliştirilen programın asıl amacı göz sağlığına katkı sağlamasıdır. Görme yetisine zarar verilmemesi amacıyla ortaya çıkarılan bu projede ek özellikler ilave edilmiştir. Bu özellikleri kullanarak daha rahat film izleyebilir, internette gezebilir ve fonksiyonel uyku modu oluşturabilirsiniz. Bilgisayarı açtığınız andan itibaren devreye girecek olan bu filtreler göz sağlığınıza yüksek oranda katkı sağlayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.