Cemu Nedir? Cemu Ne İşe Yarar?

Birçok oyuncu farklı platform için üretilen oyunların bilgisayar içinde üretilmesini ister. Çünkü oyunlardan en iyi erimi alabileceğiniz bilgisayarlar yüksek grafik desteği ve akıcı oyun deneyimi imkanları ile oyuncuya hitap etmektedir. Hal böyle olunca Playstation, Wii U, Game Boy, Atari gibi platformlar için hem geçmiş dönemde hem de şimdiki zamanda ortaya çıkan projelerin bilgisayara uyarlanması istenmiştir. Yapılan çalışmalar sonrasında ortaya çıkarılan bazı emülatörler ile bu oyunları bilgisayarlar üzerinde oynamak mümkün hale gelmiştir. Fakat bazı emülatör uygulamaları bilgisayarın sistemini ciddi anlamda zorlamaktadır. Bu nedenle ayarlarının tam olarak yapılması gerekir. Bu noktada devreye giren CEMU isimli emülatörde Wii U oyunlarının bilgisayarda oynanması için ideal araçlardan birisidir. Peki son dönemde popüler olan Wii U oyunlarını bilgisayarlarımızda nasıl oynayacağız?

Eğer herhangi bir oyunu bilgisayarda oynamak istiyorsanız ilk olarak oyunun Wii U için üretilmiş olan dosyalarına ulaşacaksınız. Daha sonra ise oyuna ait dosyaları açabileceğiniz CEMU emülatörünü indireceksiniz. Diğer emülatör uygulamalarına nazaran çok daha basit bir kullanımı olan bu uygulama, kısa süre içerisinde oyunu oynamanıza imkan tanımaktadır. Yapmanız gereken tek şey dosyaları uygun bir şekilde açmaktır. Zaten programın desteklediği uzantılar sizlere bildirilmektedir. Bu uzantılara sahip dosyaları CEMU ile açarak kısa süre içerisinde oyunu oynayabilirsiniz. Aynı zamanda performans sorunu yaşamadan oyunu oynamanız mümkündür. Fakat sisteminizin yeterli olup olmadığını bir kez daha test etmenizi öneririz. CEMU ile oyunları çalıştırmak için yeterli sistem grubu tavsiyeleri internet üzerinde yer almaktadır.

Farklı bir platformu bilgisayarınızda çalıştırabilmek için uygun olabilecek dosyalar ise sınırlıdır. Günümüzde her Wii U oyununu bilgisayarda çalıştırmak mümkün değildir. Bunun için araştırma yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. Wii U oyunlarının bazılarını bilgisayarda çalıştırarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Oyunların hangisinin çalışıp çalışmayacağı konusunda internet üzerinden kısa bir araştırma yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. CEMU isimli emülatör sürekli güncellenen ve basit bir arayüze sahip olan emülatörlerden birisidir. Kurulumu son derece basit olan bu uygulamayı resmi sayfası üzerinden indirmeniz mümkündür.

Windows 8 ve üzeri işletim sistemi barındıran bilgisayarlarda sorunsuz çalışan CEMU, İngilizce dil desteğine sahip ve tamamen ücretsiz bir programdır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.