Yerli Kripto Para Birimi Sikke Nedir?

Son zamanların en çok konuşulan konularından birisi olan kripto paralar Türkiye’de de yoğun ilgi gören konulardan birisi haline geldi. Türkiye’deki yatırımcıların birçoğu kripto para sektörüne atıldı ve bu sektörde tutunmak için çeşitli coin gruplarına yönelmeye başladı. Özellikle Bitcoin, Ethereum veya Tether gibi coin grupları üzerinde yatırım yapıldığı gözlemlenirken yatırımcıların dikkatli olduğu ve her türlü para birimine karşı ufak adımlarla ilerlediği biliniyor. Yüksek dalgalanma yaşayan kripto paraların risk oluşturan en büyük etmenlerinden birisi ise hiçbir yere bağlı olmamalarıdır. Bu konuda çalışma yapanlar olsa da tüm kripto para birimleri bağımsız olarak işlem görmektedir. Türkiye’de ise ilk kez bir kripto para birimi ortaya çıkmış bulunmakta.. Henüz alım satım için belirli bir hacmi olmayan ”Sikke” şimdiden yoğun ilgi gördü. Peki nedir bu Sikke?

Blok zincirinin halkası olan kripto para birimlerinin dünyasına giriş yapan Sikke Türk geliştiriciler tarafından yaratılmış olan kripto para birimidir. Sikke şuan için alım satım yapılabilecek düzeyde değildir. Fakat Nisan 2018 itibariyle alım için uygun hale gelecektir. Sonrasında ise altyapı çalışmaları tamamlanarak dünyaya daha sağlıklı bir şekilde açılacaktır. Geliştiricilerin Sikke ile ilgili olarak tamamladığı ilk iş profesyonel tasarıma sahip web sayfası oldu. Sikke’nin resmi sitesi www.sikke.com.tr olarak belirlendi. İlgili sayfa üzerinde de Nisan ayı itibariyle alım satım için uygun olacağı belirtilmektedir.

SİKKE’NİN ANLAMI NEDİR

Bilindiği üzere eski zamanlarda Anadolu’da ticaret yaparken kullanılan para biriminin adı Sikke idi. Halil Erden ile Mehmet Ali Tamaç isimli proje sahipleri bu ismi kullanarak Türkiye’nin geçmişine ait önemli bir değeri ticaret dünyasına tekrar sokmak istedi. Bu konuda gelen ilk tepkiler olumlu yönde. Özellikle orta yaş grubu bu konuda başarılı yorumlarda bulundu. Yeni jenerasyon ise ismi komik bulmakla yetindi. Fakat Sikke ismi adeta bir miras niteliğinde bizlere geçmişten kalan değerli bir kavramdır. Bu nedenle Türkiye için anlam ve önemi daima farklı olacaktır.

Sikke para biriminin kısaltmasının adı ise SKK olacak. Sikke ile ilgili olarak; “Sikke, 4. nesil bir para ve aynı zamanda ileride gerçek paraların yerine geçebilecek kadar güçlü bir kripto varlıktır. Sikke tokenları; sikke mühendislerinin geliştirdiği çok güçlü, esnek, hızlı ve güvenli RowBlockChain blok zincir teknolojimiz ile üretilen elektronik para token’larıdır. Tüm sikke tokenları birbirine SHA256 (Secure Hashing Algorithm 256) ile üretilmiş Hash’lerle bağlıdır. Bir sikke tokenının doğruluğunu bir önceki veya bir sonraki sikke tokenı tasdik eder” ifadeleri kullanılmıştır.

4 Yorum

  1. Nexpara bu şekilde bir oluşuma başladı fakat ülke politikası bunu desteklemedi. Kısa sürede durdurdu. Bakan Sn. Zeybekci de olumlu bakmıyor. Yapılan bu iş ne kadar garanti. Sikke neye endexli? Karşılığı nedir?
    Mesela nexpara bütün basın da ses getirdi. Bu güven açısından önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.