Litecoin Nedir? Litecoin Nasıl Alınır?

Kripto para dünyasında her geçen gün farklı bir kripto para ön plana çıkmaktadır. Özellikle bitcoin’e meydan okuyan ve rekor yükseliş ile sıralamaları alt üst eden birçok kripto para bulunmaktadır. Son günlerde emin adımlarla ilerleyen bir diğer kripto para adı ise Litecoin olmuştur. Yatırımcıların dikkatini çeken ve birçok yatırımcı tarafından değerlendirilen Litecoin rekor yatırım miktarı ile dikkat çekmiştir. Ön plana çıkan bu birim bitcoin kadar yüksek dalgalanmalar yaşamamakla birlikte şuan istikrarlı kripto para birimleri arasında örnek gösterilmektedir. Kayıp ve kazanç konusunda yüksek oranlar sunmayan ve istikrarlı bir şekilde devam eden Litecoin’in stratejisi şimdiden olumlu yönde eleştirileri arttırmaya başladı. Peki nedir bu Litecoin? Hep birlikte inceleyelim.

Kripto para birimlerinin lideri olan bitcoin’in yatırım seviyesinden uzaklaşması ve rekor fiyatlarla anılmasının ardından yatırımcılar alternatif coin gruplarına yöneldi. Bu sırada ortaya çıkan Litecoin ise istikrarlı yapısı ile ilgiyi üzerine çekmiş oldu. Bu sebeple ortaya çıkan Litecoin’in yatırımcılarda güven oluşturduğu gözlemleniyor. 2017 yılının en güvenilir borsası olan Coinbase’in Litecoin ile işlem yapılmasını sağlaması ilgili kripto para biriminin popülerliğini arttırdı. Charlie Lee tarafından 2011 yılında ortaya çıkarılan bu para birimi o yıldan bu yana yüksek bir çıkış yakaladı. Ayrıca Litecoin, işlem hacmi ve işlem süresi bakımından geçtiğimiz yıllarda bitcoin’e 4 kat fark atıyordu.

Litecoin’in yaratıcılarından Charlie Lee “Vizyonum her zaman bitcoini tamamlayacak bir şey yapmaktı, yarışmak değil. Bitcoin bankalar arasındaki milyonlarca dolarlık hareketleri karşılayabilir, ev ve araba almak gibi işlemlerde kullanılabilir. Gerçekten güvenli. Litecoin ise daha küçük şeylerde kullanılabilir” açıklamasını yaparak yatırımcılarda güven oluşturdu.

Charlie Lee’nin eski bir Google mühendisi olduğu ifade edilirken Litecoin’in Bitcoin ile benzer bir yapıda olduğunu vurgulaması ise dikkatlerden kaçmadı. Bu vesileyle ortaya çıkan herhangi bir açıktan bitcoin güncellemelerini kısa sürede entegre eden sistem Litecoin’de açık meydana gelmesini önlüyor. Haliyle güvenlik riski tamamen ortadan kalkıyor.

Aynı zamanda mining işlemlerinin yapılması mümkün olan Litecoin, tıpkı bitcoin gibi madencilik yaparak biriktirilebiliyor. Böylece Litecoin’in kullanım alanı genişlemiş oluyor. Madencilik için tıpkı diğer kripto paralarda kullanılan sistemlerin yeterli olabileceği vurgulanmaktadır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir