Gizemli Kripto Para Tether Nedir?

Kripto para dünyasın özellikle 2017 yılı itibariyle Türkiye’deki yatırımcıları içerisine çekmiş olan alternatif yatırım alanlarından birisidir. Ancak bitcoin, etherium vb. kripto paraların sürekli olarak dalgalanması yatırımcılara endişe vermektedir. Bununla birlikte yatırımcıların temkinli olarak paralarını yatırdığı ve sürekli olarak gelişimi gözlemlediği bilinmektedir. Kripto paraların güven vermemesi ile ilgili olarak son günlerde ortaya çıkan ifadeler yatırımcıların kafalarında soru işaret yatırmıştır. İstikrarlı kripto para Tether ise bunlardan birisidir. Peki nedir bu Tether?

Özellikle Bitcoin’in 2017’deki inanılmaz yükselişi ile geçtiğimiz aylarda yaşadığı rekor düşüş kripto para dünyasında bomba etkisi yaratmıştı. Kripto paraların insanlara güven vermediğini kanıtlayan en ideal örnek ise buydu. Birçok otorite kripto paraların balon olduğunu savunup bir süre sonra düşüşe geçeceğini ve yatırımcıların mağdur olacağını vurgulaması, konunun önemini gözler önüne seriyordu. Otoritelerin yorumu ise her geçen gün doğrulanmaya başladı. Fakat son günlerde kripto para dünyasının güven tazelemesi amacıyla farklı atılımlar içerisinde olduğu gözlemlendi. Tether ise bu atılımların ilk örneklerinden birisi olarak ön plana çıktı.

Nedir bu Tether?

İstikrarlı kripto para birimi sloganı ile piyasaya sürülen Tether, yatırımcıların ilgisini çekmiş olan kripto para birimlerinden birisidir. Fakat Tether’in kısa süre içerisinde yaşadığı dalgalanmalar kripto paranın güvenilirliğinin sorgulanmasına neden olmuştur. Tether’in Bitcoin ve diğer alt coin gruplarını etkileyeceği düşünülürken henüz böyle bir etki yapmaması ve kripto paralar arasından sıyrılmaması yatırımcıları kararsız bırakan etmenlerden birisi oldu.

Bitcoin örneğinden anlaşılacağı üzere kripto para dünyasında istikrarlı para birimi bulunmadığı gözler önüne serilmiştir. Bu düzeni bozmak için ortaya çıkarılan Tether henüz yatırımcıları kendisine çekemedi ancak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 2015 yılında kurulan Tether’in güven aşılamasından ziyade son dönemlerde hakkındaki iddialar ile birlikte birtakım yaptırımlara maruz kaldığı ve yatırımcıları endişelendirdiği biliniyor. İstikrarlı olarak tanıtılan ve bu slogan ile yola çıkan Tether’in ABD’de Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) Tether’ı destekleyen sanal para Borsası Bitfinex ve Tether’ın kurucularına 6 Aralık’ta mahkeme celbi gönderdiğinin açıklanması yatırımcıları oldukça korkuttu.

Tether’in geleceği ile ilgili nasıl bir grafik ortaya çıkacak meçhul.. Hep birlikte göreceğiz


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.