Bitfinex İle Tether Arasındaki Bağlantı Ne?

Kısa bir süre önce istikrarlı kripto para birimi sloganı ile ortaya çıkan Tether’in her geçen gün adı daha çok anılmaya başlandı. Özellikle Tether ile Bitfinex arasındaki bu ilişki her geçen gün daha fazla merak edilmeye başlandı. Dünyanın en büyük bitcoin borsası olarak bilinen Bitfinex ile Tether arasında çıkan spekülasyonlar iki önemli birimin ilişkisinin geniş çaplı olarak ele alınmasına neden oldu. Bilindiği üzere iki şirketinde merkezinin nerede olduğu veya hangi ülkeye bağlı olduğu bilinmemektedir. Haliyle hakkında çıkan spekülasyonlar güç kazanmaktadır. Peki bu ikilinin arasında gerçekten bir ilişki var mı?

Bloomberg HT’nin yapmış olduğu analiz doğrultusunda Tether ve Bitfinex’in arasında ilişki olmasının olağan bir durum olabileceği vurgulandı. Bitfinex’in sözcüsü olan Torossian’ın 2017 yılının Aralık ayında yapmış olduğu açıklamalara dikkat çeken Bloomberg HT, çok önemli bir noktaya değindi. İki şirketin CEO’su aynı isim olduğundan dolayı iki şirketinde aynı kişi tarafından idare edildiği ifade edilmiştir. Her iki şirketinde CEO’su Jan Ludovicus van der Velde olduğu biliniyor. Bu bilgilere ilave olarak şirketin strateji müdürü olan Phil Potter ile CFO’su olarak bilinen Giancarlı Devasini hakkında net bir bilgiye ulaşmak mümkün olmuyor. Doğal olarak bu bilinmezlik birçok spekülasyonu beraberinde getiriyor.

İstikrarlı kripto para biriminin bu iddiasını korumaya çalışmasıyla birlikte nasıl üretildiği bile henüz tam olarak bilinmiyor. Esrarengiz bir durum olması nedeniyle insanlara tam olarak güven vermeyen bu yatırım aracının Bitfinex ile ilişkili olması ise kafalarda soru işareti bırakıyor. Ayrıca en kuvvetli kripto para olan Bitcoin’in Bitfinex’te Tether parası ile işlem görmesi, Bitcoin’in yükselmesine neden olmuştu. Bu durum güvenilir para birimlerinin de dikkatini çekmeyi başardı.

Kripto para birimi olan Tether ile ilgili net bilgiler vermek mümkün olmasa da birçok uzman Tether’e yatırım yapılması için uygun zaman olmadığını vurguluyor. En azından belirsizlikler giderilene kadar yatırımcıların farklı yatırım araçlarına ve kripto paralara yönelmesi gerektiği ifade ediliyor. Eğer yeni bir yatırımcıysanız bu konudaki uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Tether ile ilgili gelecek zamanda daha net bilgiler verilecektir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.