Bitcoin Ticaretinde Güvenlik Ne Kadar Önemli?

Kısa bir süre önce kimsenin yüzüne bakmadığı kripto para birimi bitcoin artık herkesin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Özellikle dolandırıcıların aktif bir şekilde bu sektörde yer alması ve yüksek komisyon alan firmaların devreye girerek bitcoin ticaretine atılması sektörün önemini ve güvenlik risklerini ön plana çıkardı. Her ne kadar basit gibi görülse bile kripto para transferlerinin büyük risk oluşturduğunu biliyor muydunuz? Kripto paralar kolay bir şekilde saniyeler içerisinde transfer edilebilir, fakat transfer işleminin ardından yaptığınız işlemin ne kadar güvenli olduğu büyük bir muammadır. Bu konuda ufak tefek önlemler alarak kendinizi garanti altına alabilmeniz mümkündür.

Bitcoin alışverişi yaparken ne gibi güvenlik önlemleri alınabilir?

Eğer bu işlemi ilk kez yapıyorsanız alım yapacağınız şirketi en ince ayrıntısına kadar incelemelisiniz. Aksi takdirde bitcoin alışverişiniz sizin için büyük bir sıkıntı oluşturacaktır. Şirketlerin birçoğu bitcoin piyasasına hızlı giriş yaparak yüksek komisyonlar ile bitcoin alıcılarını hedef haline getiriyor. Bitcoin alan kişiler ise bu konuda hiçbir önlem almadan ticaretine devam ediyor.

İkinci bir önlem ise 2FA güvenlik sistemini devreye sokmanızdır. Hesabınıza girerken mobil onay gerekliliği sizin için önemli bir ölçüt olacaktır. İki aşamalı olarak hesabınıza giriş yaptığınızda güvenlik seçeneklerini arttırmış olursunuz ve bunun için ideal olan sistem 2FA güvenlik sistemidir. 2FA için Google altyapısına sahip SMS uygulamasını kullanmanız mümkündür. Google’ın bu konuda ne kadar iyi olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bitcoin alışverişinde  dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir diğeri ise alım yaptığınız şirketin destek hizmetidir. Eğer destek konusunda sıkıntı yaşatmayan bir şirketse bu sizin sorunlarınıza da kısa sürede çözüm bulacağı anlamına gelir. Ayrıca işlemlerin kısa süre içerisinde çözümleneceği ve talepleriniz ile ilgili onay sürecinin çok kısa olacağını ifade edebiliriz. Bu konuda kısa çaplı araştırma ile bilgi sahibi olabilirsiniz. Google üzerinden araştırma yaparak şirket hakkında diğer kullanıcıların ne gibi deneyimler elde ettiğini okuyabilir şirket ile ilgili kararınızı verebilirsiniz.

Yukarıdaki maddeler dışında özel olarak dikkat edeceğiniz nokta ise profesyonel bir şirket olmasına özen göstermelisiniz. Birçok şirket amatör yazılımlar ve ekipler ile hizmet vermeye kalkıp sadece komisyona odaklanmaktadır. Dikkatli olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.