Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir?

2017 yılında Türkiye’de duyulmaya başlayan kripto para birimi bitcoin özellikle son dönemlerde yatırımcıların hedeflerinden birisi haline geldi. Fakat bitcoinin tarihi çok daha eskiye dayanıyor. 2009 yılında çıkış yapan ve popüler olan bitcoin o zamanlar yatırımcılar için sürpriz bir gelişme değildi ve yükselişi tatmin edici düzeyde değildi. Fakat kripto para birimi olarak dikkatleri üzerine çekmişti. Bitcoin’in ekonomi otoritelerini korkutan yanı ise hiçbir merkezinin olmamasıdır. Bitcoin’in herhangi bir kuruma bağlı olmaması ve hiçbir ülke ile ilişkili olmaması diğer para birimlerinin endişe duymasına neden oldu. Bitcoin’i kısaca tanımlamak gerekirse özgür bir sanal para birimi olduğunu ifade edebiliriz.

Dünya üzerinde bitcoin kullanımının 10 milyon sayısına ulaştığı ve -฿- şeklinde sembolize edildiği biliniyor. Bitcoin’in kısa adı ise BTC’dir. Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılan kripto para birimi bitcoin sanal dünyada dolaşımını sürdürmeye başlamıştır. Bitcoin P2P transferine uygun ve bu imkana sahip olan para birimidir. Ayrıca hiçbir aracıya ihtiyaç duymamaktadır. Günümüzde internet üzerinden bitcoin ile alışveriş yapmanın mümkün olduğunu görebiliriz. Bu imkan para transferinin hangi aşamaya geldiğini kanıtlamaktadır. Bitcoin’in alışveriş sitelerine kadar giriş yapması ile güvenlik konusu ön plana çıkmıştır. Ancak güvenilirliği tartışılan bitcoin’de sorumluluk bireye aittir. Güvenlik zaaflarının bitcoin’in altyapısı ile ilgili bulunmamaktadır.

Bitcoin Üretimi Nasıl Yapılır?

Bitcoin üretiminin bir diğer adı mining yapmaktır. Mining kelimesinin Türkçe karşılığı ise madenciliktir. Bitcoin para birimini üretmek için madencilik yapmak gerekir. Fakat günümüzde ev tipi bilgisayarlar ve en gelişmiş olan i7 işlemcili sistemler ile madencilik yapmak mümkün değildir. Bunun için kuvvetli bir altyapı gerekir. Bu iş için özel olarak üretilmiş makineler bulunmaktadır. Bu makineler ile büyük bitcoin tarlaları bile kurulmuştur. Fakat yeterli olmayan sistemler ile bitcoin üretilmesi mümkün olmasa bile alt coin grupları üretilir ve bu alt coinler bitcoin’e çevrilebilir. Madencilik yaparak alt coin üretecekseniz bu noktada alt coini iyi seçmeniz gerekir. Çünkü alt coinler yüksek dalgalanmaların yaşandığı kripto para birimlerini kapsar. Madencilik yapmak istiyorsanız iyi bir ekran kartı ve iyi bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. İdeal sistemler ile kazı yapabilir alt coin kazancı sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.