Küfürlü Konuşanlara Windows’tan Ban Cezası

Windows var olan hizmetleri ile ilgili dikkat çekici bir karar aldı. Son dönemlerde küfürlü konuşan kullanıcılar hakkında alınan şikayetlerin artması nedeniyle Windows’un farklı bir ceza uygulamasına geçeceği öğrenildi. Özellikle rahatsız edici düzeyde küfürlü konuşan ve karşı tarafı tahrik eden kullanıcılar ile ilgili olarak çeşitli kısıtlama yöntemlerine gideceği öğrenilen Windows’un var olan hizmetleri ile ilgili radikal kararı uygulamaya sokacağı belirtildi. Skype, Xbox ve Office gibi hizmetler üzerinden küfürlü konuşma yapan ve diğer kullanıcıları rahatsı eden Windows kullanıcılarına uygulanacak cezalar belirlendi. Yapılan test çalışmaları ile sistemin düzgün bir şekilde işlediği gözlemlendi. Aynı zamanda sistemin yakın süreçte hayata geçirileceği vurgulandı. Peki kullanıcılar nasıl bir ceza ile karşı karşıya kalacak?

Windosw kullanıcıların uygunsuz içerik (örneğin, çıplaklık, hayvancılık, pornografi, saldırı dili) paylaşması veya küfür etmesi sonucunda Xbox Live üyeliği dahil Microsoft platformunda bulunan birçok üyeliği risk altına girecek. Aynı zamanda ban cezası yiyecek olan kullanıcının bu tür cezalar ile hesaplarına erişimi sonlandırılacak. Son derece caydırıcı olan bu özellik ile kullanıcıların daha dikkatli olacağı ve hesaplarını kaybetmemesi için topluluk kurallarına uyum sağlayacağı düşünülüyor. Ancak Windows’un sistemi ne kadar sağlıklı uygulayacağı merak ediliyor. Burada küfrün ve uygunsuz içeriklerin derecesinin ne olduğu belirtilmemiş durumda.. En ufak bir şikayette hesapların risk altına girmesi söz konusu iken kullanıcıların ne kadar rahat olacağı ise kafalarda soru işareti yaratıyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Microsoft sözcüsü “Hizmetlerimizi kullanırken müşterilerimize, güvenli bir ortam ve güvenli deneyimler sunmayı taahhüt ediyoruz. Microsoft Hizmet Sözleşmesinin Davranış Kuralları’nda yapılan son değişiklikler, uygunsuz kamu içeriklerine ilişkin şikayetleri ve müşteri raporlarını ciddiye alacağız” ifadelerini kullandı. Bu ifadeler ışığında kuralların geniş çaplı olarak ele alındığı ve tekrar düzenlendiği rahatlıkla anlaşılıyor. Bu durumda kullanıcıların daha dikkatli olması ve kurallara uyması gerekiyor. Aksi takdirde var olan birçok hesabı riske atması mümkün olabilir. Siz de Windows kullanıcısı iseniz var olan hesaplarınızı kaybetmemek adına davranış ve topluluk kurallarına önem göstermelisiniz. Aksi takdirde hesaplarınız kapatılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.