Windows 10’da Bilgisayarın Performansını Arttırmak

Windows 10 işletim sistemini kullanan birçok kişi bilgisayarın zaman içerisinde yavaşladığını ifade etmektedir. Aslında bu hemen hemen her işletim sisteminde görülür. Fakat Windows 10 kullanıcıları bu konuda sıklıkla geri dönüş yapıyor. Windows 10 Microsoft tarafından piyasaya sürülen en profesyonel işletim sistemlerinden birisidir. Aynı zamanda son işletim sistemi olarak bilinen ve güncellemeler ile kullanıcılarına farklı özellikler sunan Windows 10 kısa süre içerisinde olumlu geri dönüş açısından da önemli bir adım atmıştır. Peki Windows 10 yüklü bilgisayarlarda performans iyileştirmesi nasıl yapılır?

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda performans arttırma işlemi uygulanabilir. Bu işlemler %30-40 oranında olumlu sonuç vermektedir. Eğer Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarınız yavaş çalışıyorsa daha iyi çalışması için uygulayabileceğiniz 10 farklı yöntem bulunmaktadır. Microsoft’un resmi sitesi üzerinden de yapılan bu öneriler kullanıcı odaklı geliştirmeler açısından büyük oranda ilgi görmüştür. İşletim sistemini daha az yormak ve bilgisayarın hızlanmasını sağlamak için kullanabileceğiniz ipuçları şu şekildedir;

  1. Windows güncelleştirmelerini düzenli olarak almalı ve kontrol etmelisiniz. Güncelleştirmeleri belirli aralıklarla denetlemeniz ideal tercihtir.
  2. Bilgisayarınızda otomatik olarak başlatılan uygulamaları kısıtlayın. Sadece ihtiyacınız olan programları otomatik olarak başlatıp bilgisayarın açılış sürecinde yapacağı işlemsayısını en aza indirebilirsiniz.
  3. Bellek kullanımınızı düzenli olarak denetleyin ve kontrol altında tutun.
  4. Disk alanınızın yoğunluğuna dikkat edin ve belirli aralıklarla temizlik yapın.
  5. Bilgisayarınızda net bir geri yükleme alanı oluşturun.
  6. Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlardan korunmak amaçlı güvenlik yazılımı kullanmayı ihmal etmeyin.
  7. Bozuk dosyaları denetleyip bilgisayardaki hatalı dosya oranını azaltın. Bunu özel yazılımlar ile pratik bir şekilde uygulayabilirsiniz.
  8. Kullandığınız animasyon, ekran koruyucusu ve görsel efektleri kapatarak ekrandaki işlem birimini azaltın.
  9. Windows 10 ile OneDrive senkronizasyonunu kapatın.
  10. Bilgisayarda birden fazla ağır ölçekli program çalıştırmamayı deneyin.

Bunların yanı sıra bilgisayarınızdaki hataları düzenli olarak taramalı ve bu hataları gidermelisiniz. Size yardımcı olacak birçok ücretsiz program bulunmakta ve bu programlar kolay bir arayüz ile bilgisayarınızın performansını arttırmanıza yardımcı olmaktadır. Kısa süre içerisinde performans iyileştirmesini hat safhaya çıkarabilmek adına yardımcı program kullanabileceğiniz gibi yukarıdaki maddeleri sık sık uygulamanız gerekmektedir. Bunun dışında Microsoft’tan profesyonel destek ve yardım içeriği bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.