Windows 10 Mavi Işık Filtresi Etkinleştirme Nasıl Yapılır

Microsoft’un son işletim sistemi Windows 10 ile ilgili bilmediğiniz bir ayrıntı olabilir. Windows 10’un yorulan gözler için sunduğu özelliklerden birisi olan mavi ışık filtresi etkinleştirildiği takdirde muhteşem bir deneyim sunuyor. Özellikle yeni nesil akıllı telefonların hemen hemen hepsinde yer alan bu özellik gece mobil cihaz kullanan kişilerin gözlerini yormuyordu. Güncel işletim sistemi Windows 10’da da bu özellik mevcut ve etkinleştirildiği takdirde bilgisayarlarınızı farklı bir mod ile çalıştırabilmeniz mümkün oluyor. Windows!un bu özelliği kullanıcılardan gelen geri dönüşler sayesinde geliştirdiği teyit ediliyor.

Aslında mavi ışık filtresinin bilimsel açıklaması biraz farklı.. Mavi ışık filtresinin uykusuz kalmayı tetiklediği belirtiliyor. Beynimizin mavi ışığa sadece güneşin etkisi ile maruz kaldığı biliniyor. Eğer bu ışığa gece maruz kalırsak beyin melatonin hormonu salgıladığından farklı bir uyarılma gerçekleşecek. Yani mavi ışık filtresini gece kullanırsak bu durumda beynimiz uyumama yönünde uyarılacak. Doğal olarak uykusuz geceler yaşama olasılığı artacak. Windows’un bu özelliğini bilimsel açıklama ile değerlendirirsek ne kadar işlevsel olduğu tartışılabilir. Fakat ara sıra farklılık arayan kullanıcılar için mavi ışık filtresi ile Windows 10’u kullanmanın ideal seçeneklerden birisi olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Windows 10 İşletim Sistemli Cihazlarda Mavi Işık Filtresini Etkinleştirme:

Windows 10 işletim sistemli masaüstü bilgisayarınızda mavi ışık filtresini etkinleştirmek istiyorsanız,

Başlat > Ayarlar > Sistem > Ekran > Gece Işığı Modu

bölümüne girerek karşı tarafta duran düğmeyi açmalısınız. Eğer bu özelliği kullanmak istiyorsanız düğmeye bir kez daha basarak mavi ışık filtresini kapatabilirsiniz.

Windows’un sunmuş olduğu bu özelliği kullanırken ufak tefek ayarlar yapılabildiğini vurgulamak gerekiyor. Düğmeyi açtığınız anda alt taraftaki ayarları kullanarak ışık süzmesini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bunun için çeşitli değerleri değiştirmeniz yeterli olacaktır. Windows 10 işletim sistemli masaüstü bilgisayarlar için sunulan bu özelliği ayarladıktan sonra kullanmanızı öneririz. Gözünün direk olarak %100 farklı bir ekrana aşina olursa bu sizi zihinsel olarak yıpratabilir. Mavi ışık filtresi her ne kadar çeşitli reaksiyonlar vermenize sebep olsa da sağlık açısından temkinli olmakta fayda var.

Aynı özelliği android işletim sistemli cihazlar ve ios işletim sistemli cihazlarda kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.