WanaCrypt0r 2.0 Nedir? WanaCrypt0r 2.0’a Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve kısa süre içerisinde binlerce insanın sorunu haline gelen WanaCrypt0r 2.0 virüsü genel anlamda fidye virüsü olarak tanıtılmaktadır. Bu tür virüsler özel bilgilerinizi elinde bulundurabilecek türden açıklara sahiptir. Virüs çeşitleri arasında tehlikeli olarak gösterilen WanaCrypt0r 2.0 amatör kişilerin kolay bir şekilde önlem alamayacağı türden tehlikelidir. WanaCrypt0r 2.0 virüsü ile başa çıkabilmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Son dönemlerin en tehlikeli virüsü olan WanaCrypt0r 2.0’a karşı nasıl önlem alınacağını hep birlikte inceleyelim.

Bilgisayarlarınızı tamamen kontrol altına alan WanaCrypt0r 2.0 isimli virüs son derece tehlikeli olduğu gibi bilgisayarı kullanılamaz hale getirebilen virüs türlerinden birisidir. WanaCrypt0r 2.0 virüsü bulaşan bilgisayarlarda kişisel bilgilerinizi ele geçiren virüs sizden bitcoin ile ödeme yapmanızı istiyor. Eğer bilgisayarınızı kullanmak istiyorsanız ve kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamak istiyorsanız bu ödemeyi yapmak zorunda bırakılıyorsunuz. Eğer ödeme yapmazsanız bilgisayarınızı bir daha kullanmanız mümkün olmuyor. Bu nedenle WanaCrypt0r 2.0 virüsü son derece büyük bir tehlike arz ediyor. Bu virüsün Windows XP ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde sık sık görüldüğü belirtiliyor. Ayrıca güncelleme almayan sistemlerde de sık sık karşılaşılıyor.

BTK Başkanı’nın konu ile ilgili olarak Türkiye’deki kullanıcıların endişelenmemesi gerektiği yönündeki açıklamaları yüreklere su serpmiş olsa da virüsün tehlikesi bir hayli fazla görünüyor. Ayrıca Türkiye’deki sistemlerin siber ordu USOM tarafından korunduğu belirtilmiştir.

 

 

WanaCryptor 2.0’dan korunmak için ne yapmalı?

Uzmanlar virüsten korunmak için alınabilecek en iyi önlemin korsan dosyaları indirmemek olduğunu belirtti. Ayrıca lisanslı Windows işletim sistemlerinin kullanılması konusunda öneride bulunan uzmanlar virüsün bu şartlarda bilgisayara zarar veremeyeceğini ifade ediyor. Son olarak alınabilecek en iyi önlemin gerçek anlamda koruma sağlayan antivirüs yazılımları olduğu belirtiliyor. Bu tür önlemler alındığı takdirde her türlü virüse karşı son derece etkili bir savunma yapabilmeniz mümkün olabilmektedir.

Tüm bu önlemlere ek olarak bilgisayarınızın sistemsel güncellemelerini ve sürücü güncellemelerini düzenli olarak yapmanız önemli bir etmendir. Bu tür önlemler ile birlikte sadece konu aldığımız virüsten değil birçok virüs türünden ve trojan türünden korunabilirsiniz. Çünkü yaşadığımız dönemde her geçen gün yeni bir virüs türü ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.