iOS’ta Pil Sağlığı Uygulaması Nasıl Kullanılır? Yavaşlatma Seçeneği Nasıl Kapatılır?

Kısa zaman önce yayınlanan iOS 11.3 güncellemesi ile birlikte birçok yenilik kullanıcılara sunulmuştu. Kullanıcıların henüz tam olarak keşfedemediği birçok özelliğin sisteme dahil edildiği ve kullanıcı odaklı gelişim yapıldığı gözlemlendi. Özellikle batarya sağlığı uygulaması kullanıcıların tam olarak ne işe yaradığını çözemediği özelliklerden birisi olmuştur. Ancak kullanıcıların kısa sürede bu özelliği çözdüğü ve kullanmaya başladığı gözlemlenmiştir. iOS 11.3 güncellemesinin getirdiği yenilikler arasında en çok dikkat çeken özellik batarya sağlığı uygulaması olmuştur. Peki bu uygulama nasıl kullanılır veya yavaşlatma seçeneği nasıl kapatılır? iOS işletim sistemine sahip cihazlarda aktif olarak sunulan bu özellik son derece işlevseldir. Peki bu özelliği nasıl kullanacağınız biliyor musunuz? Hep birlikte inceleyelim.

Eskiden bataryası kullanılamaz hale gelen veya eskiyen iPhone kullanıcılarına hiçbir soru sorulmadan cihazın yavaşlatıldığı gözlemlenmişti. Mobil cihaz sektöründe üst segment cihaz olan iPhone’da bu sorun ortadan kaldırıldı. Apple’ın skandalı olarak tarihe geçen batarya sorunu yeni güncelleme ile birlikte ortadan kalkıyor. iPhone 6 ve üzerin cihazlarda kullanılabilen batarya sağlığı uygulaması bataryanızı kapasitesini ve verebileceği performansı görüntüleyebilirsiniz. Böylece daha şeffaf bir kullanıcı deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca iOS 11.3 güncellemesi ile birlikte kullanıma sunulan batarya sağlığı uygulamasında yavaşlatılma seçeneği aktif edilse bile cihaz akıcı bir şekilde çalışmaya devam edecek ve herhangi bir kasma, donma olayı yaşanmadan kullanıcılar cihazı kullanabilecek. Bunun asıl nedeni ise iPhone 8 ve iPhone X’de bulunan güçlü donanım özelliğidir.

iPhone 6 ve üzeri cihaza sahibiyseniz batarya sağlığı uygulamak için ilk olarak güncellemeyi yapmanız gerekiyor. Güncelleme işlemini tamamladıktan sonra telefonunuzun Ayarlar <<< Pil <<< Pil Sağlığı bölümüne girmelisiniz. Burada karşınıza çıkan ekran maksimum kapasiteyi ve telefonunuzun mevcut kapasitesini görebilir ve dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca yeni alınan cihazlarda mevcut kapasitenin %100 oranında olması gerekir. Böylece aldığınız telefonların sıfır olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Cihazınız eskidikçe mevcut oran düşecektir. Batarya sağlığındaki ikinci kısım ise en yüksek performans yeterliliği seçeneğidir. Burada bulunan gri yazı telefonunuzun pil sağlığı hakkında bilgi veriyor ve yavaşlatılıp yavaşlatılmadığını öğrenmenizi sağlıyor. Siz de kolay bir şekilde adımları takip ederek bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.