Instagram Hikayeler’de Ekran Görüntüsü Aldığınızda Bildirim Gitmesini Engelleme

Sürekli olarak kendisini güncelleyen ve yeni fikirler ile rakip markalara korku salan Instagram bu kez kullanıcılarına endişe vermeye başladı. Popüler hesapların paylaşmış olduğu hikayeler üzerinde ekran görüntüsü alan kişiler karşı tarafa bildirim gitmesine neden oluyor. Ekran görüntüsü alındığında bildirim gönderen sistemin devreye girmesiyle birlikte özellikle popüler sayfaların ciddi oranda sıkıntı yaşadığı gözlemlendi. Bireysel hesaplarda ise kullanıcıların gizliliği tehlike altına alınmış durumda.. Bu durumdan kurtulabilmek için yapılabilecek herhangi bir çözüm var mı? Hep beraber inceleyelim.

Bilindiği üzere Instagram çok kısa bir süre önce hikayeler kısmında alınan ekran görüntülerinde hikaye sahibine bildirim gönderme özelliğini devreye soktu. Bu özellik birçok kişi tarafından beğenilse de bir o kadar tepki almayı başardı. Instagram’ın bu konuda geri adım atmaması ve hiçbir çözüm bulmaması kullanıcıları çileden çıkarmaya başladı. Bir kısım kullanıcı gizliliğinin ihlal edildiğini düşünürken bir kısım kullanıcı ise sürekli olarak bildirim gelmesinden rahatsız olmuş durumda. Instagram bu duruma çözüm bulana kadar biz 2 farklı yolu size anlatmaya çalışacağız.

Instagram Hikayeler Ekran Görüntüsü alma sırasında bildirim gitmesini engellemek için yapılması gerekenler;

  1. İlgili kişinin Hikayeler bölümünde paylaştığı gönderinin ekran görüntüsü almak ve karşı tarafa bildirim gitmesini engellemek istiyorsanız kişinin Hikayesine girdikten sonra telefonunuzu uçak moduna almanız yeterli olacaktır. Böylece karşı tarafa bildirim gitmeyecek ve siz ekran görüntüsünü alabileceksiniz.
  2. Story Reposter isimli uygulama ile ekran görüntülerini kolay bir şekilde telefonunuza kaydedebilirsiniz. Story Reposter uygulaması ekran görüntülerini kaydettikten sonra karşı tarafa bildirim gitmesini engellemektedir. Son derece kolay kullanıma sahip olan bu uygulama ile ekran görüntülerini alabilirsiniz.
 Bu iki yöntemle birlikte iradenize bağlı olarak kişilerin Hikayeler bölümünde paylaştığı görselleri kaydedebilirsiniz. Bilindiği üzere kişiye özel görüntüleri kaydetmek ve bunları kullanmak yasal değildir. Tüm bu kuralları hatırlatmadan geçmeyelim. Eğer görüntüleri kaydetmek istiyorsanız iradenize bağlı olarak bu kararı vermekle yükümlüsünüz. Sonrada doğacak problemler ile ilgili muhatap alınacak taraf siz olacaksınız.
Kişilerin paylaşmış olduğu ve 24 saat içerisinde otomatik olarak silinen Hikayeleri kaydetme konusunda gelecek zamanda Instagram’ın yeni bir çalışma yapacağı iddia ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.