Ghost Screen Nedir? Akıllı Cihazlardaki Ghost Screen Ne Anlama Gelir?

Birçok kişinin akıllı cihazlarda sık sık karşılaştığı Ghost Screen aslında büyük bir problem değildir. Televizyon,tablet, bilgisayar, akıllı telefon ve akıllı saatlerde görülen ciddi sorunlar göz önünde bulundurulduğunda Ghost Screen aşılabilir bir sorun olarak ön plana çıkmaktadır. Ghost Screen’in Türkçe telaffuzu Hayalet Ekrandır. Bu problem kısa süre içerisinde çözülebilecek türdendir. Ghost Screen problemi sık sık karşınıza çıkmasa da bizi rahatsız edecek türden etkisi bulunmaktadır. Şimdi hep birlikte bunu ortadan kaldırmayı deneyelim.

Ghost Screen LCD panelli cihazlarda belirli bir süre sonra ortaya çıkan sorundur. LCD ekranda kalan iz ile birlikte bölgesel olarak piksel piksel görülen noktalar Ghost Screen kolay bir şekilde çözümlenebilecek sorunlardandır. Fakat çözüme kavuşturulmayan Ghost Screen sorunu o bölgede iz kalmasına ve hiçbir şekilde piksel piksel görülen noktada düzelme olmamasına neden olabilir.

Peki ‘Ghost Screen’ sorununu çözmek mümkün mü?

Donanımsal olarak tamir edilmesi ve yazılımsal olan görüntünün eski haline getirilmesi mümkün olmasa bile Ghost Screen sorununu çözmek için ekran değişimi yapılabilir. Ekran değişiminin ardından cihaz sıfır ürün görünümüne kavuşacaktır. Ekran değişiminin uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde farklı sorunlar ortaya çıkabilir.

LCD panelli akıllı cihazlarda meydana gelen Ghost Screen sorunu garanti kapsamına girmez. Fakat cihazı aldığınızda henüz ilk kullanımda böyle bir sorun yaşıyorsanız garanti kapsamında başvurunuzu yapabilirsiniz. Kullanıcı hatası olarak düşülen not ile birlikte garanti dışında tutulmanız gibi bir sorunla karşı karşıya kalırsanız Tüketici Haklarına başvurarak sorununuzu giderebilirsiniz.

Piyasada bulunan birçok cihazda bu durum kronik bir hal almıştır. Örneğin LG G4 ve LG G5 isimli cihazlarda Ghost Screen sorunu sıklıkla görülebilmektedir. Tüketici kaynaklı olduğu iddia edilen bu durum bir süre sonra yoğun şikayet alınması ile ortaya çıkmıştır ve üretilen o seri piyasadan çekilmiştir. Bunun gibi bir sorun yaşıyorsanız yeni almış olduğunuz akıllı cihaz ile ilgili kısa bir araştırma yaparak daha önce Ghost Screen problemi ile karşılaşmış kişiler olup olmadığına bakabilirsiniz. Araştırma sonrasında hakkınızı aramak için hangi yöntemi kullanacağınızı tespit edebilirsiniz.