En Hızlı GPS Uygulaması Hangisidir? (Google Maps vs. Apple Maps)

Google’ı en önemli servislerinden birisi olan Maps servisi tüm dünyada popüler olan ve milyonlarca insan tarafından aktif olarak kullanılan servislerden birisidir. Sürekli olarak sorgu yapan insanlar her geçen gün istatistikleri zorlamakta ve harita üzerinde ciddi oranda arama yapmaktadırlar. Haritalar servisinde iddialı olan iki marka Google Maps ile Apple Maps ise rekabeti üst seviyeye çıkarmış durumda. Her iki uygulama da kendisine göre pratik özellikler barındırmakta ve bu özellikler ile kullanıcıların gözünde taht kurmaktadır. Google Maps ile Apple Maps uygulamalarının rekabeti ise kullanıcı odaklı gelişmeleri beraberinde getirmektedir. Peki bu iki uygulama arasında hangisi daha hızlı ve işlevseldir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

İki dev markanın yanı sıra Waze isimli serviste sıklıkla kullanılan harita hizmetlerinden birisidir. Özellikle otomobillerde kullanılan harita servislerinde yer alan bu marka diğer iki marka ile eşdeğer gözükmektedir. Şimdi bu üç markayı birbiri ile kıyaslayalım.

Waze, Googla Maps ve Apple Maps arasındaki farklılıklar;

  • Varış zamanı konusunda daha hızlı işlem yapan uygulama Google Maps’tir. Bu konuda ikinci sıra Apple Maps son sıra ise Waze uygulamasına aittir.
  • En fazla hata yapan servis ise Waze’dir burada ise ikinci sırayı Google Maps, liderliği ise Apple Maps almıştır.

Yukarıdaki sonuçlar yaklaşık 120 saatlik yolculuk ile test edilerek elde edilen istatistiklerdir. Bu istatistikleri elde eden şahıs her bir servis için ayrı ayrı test uygulamıştır. Yapılan testler sonucunda elde edilen verilere göre en ideal harita servisinin Google Maps olduğu gözlemlenmektedir. Hem masaüstü servisi hem mobil servisi hem de otomobil içerisinde kullanılan navigasyon hizmeti ile Google Maps en hızlı sonuç veren uygulamadır. Aynı zamanda gideceğiniz yere daha kısa sürede ulaşmanızı sağladığı gibi sizi en doğru yol üzerinden varış noktasına ulaştırır.

Google Maps’in ardından sıralamada Apple Maps yer almaktadır. Kendisi Google kadar olmasa da kuvvetli bir markadır ve sürekli olarak kullanıcı odaklı gelişmeler yapmaktadır. Apple Maps ile birlikte Waze ise son sırada yer almaktadır. Alternatif olarak bulunan bu servis çok fazla ön plana çıkmaz ve kullanılmaz. Ancak ideal hizmete yakın bir hizmet sunmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.