500 Internal Server Error Hatası Nasıl Giderilir?

Birçok kişinin web sitesinde aldığı hatalardan birisi olan ”500 Internal Server Error” son derece rahatsız edici hata gruplarının başında yer alır. Ansızın çıkan ve kolay bir şekilde aşılması mümkün olmayan bu hatalar web sitelerinin anlık ziyaretçi kayıplarında önemli rol oynarlar. Aynı zamanda kişilerin web sitelerine erişim sağlamasına da engel olurlar. Eğer siz de bu tür bir hata alıyorsanız yapmanız gereken bazı işlemlerin olduğunu unutmamalısınız. Aksi takdirde zorluk yaşayabilirsiniz. 500 Internal Server Error hatası alıyorsanız ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız sizler için hata çözümü rehberini hazırlamış bulunmaktayız. Yazının devamında ilgili çözümleri görebilir ve kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

500 INTERNAL SERVER ERROR HATASI ÇÖZÜMÜ

Web sayfalarının baş belası olarak bilinen 500 Internal Server Error hatasından kurtulmak mümkündür. Ancak hatanın çözümünü anlatmadan önce bu hatanın neyden kaynaklandığını vurgulayalım.

Bu hatanın birkaç sebebi bulunmaktadır;

  1. Hatanın ana sebeplerinden birisi dosya ve klasörlerin güvenilir olmayan chmod değerine sahip olmasıdır.
  2. Bir diğeri kullandığınız yazılımların CPU limitini aşması ile sunucunuzun hizmeti durdurması durumudur.
  3. Sonuncusu ise yanlış yapılandırılmış .htaccess dosyalarının var olmasıdır.

Hatanın çözümü için yapılabilecek uygulamalar ise şu şekildedir;

  • Hata veren dizine giriş yaparak CHMOD değerini kontrol etmeli ve ”777” değerindeki CHMOD değerlerini maksimum ”755” olarak ayarlamalısınız.
  • Hata veren .htacces dosyasını kontrol ederek yedekleyin. Yedekledikten sonra aynı dosyayı silerek hata durumunu kontrol edin. Dosyayı sildiğiniz siteniz aktif hale geliyorsa .htaccess dosyasının yapılandırmasını değiştirmelisiniz. Eğer siteniz halen açılmıyorsa alternatif seçenekleri denemelisiniz.
  • Yukarıdaki seçenekleri doğru bir şekilde uygulamanıza rağmen halen olumsuz bir tablo ile karşılaşıyorsanız sunucunuzla iletişime geçmelisiniz. Eğer CPU limitini aşmışsanız sunucunuz kaynak kullanımını durdurmuş olabilir. İletişime geçerek kaynak kullanımı konusunda bilgi almalı ve eğer problem bu ise limiti arttırmalısınız. Böylece problem giderilecektir.

500 Internal Server Error hatasının bilinen tüm nedenleri ve çözüm yöntemleri bu şekildedir. Günümüzde birçok web sitesi sahibi ilgili hatayı aldığında ne yapacağını bilmemektedir. Yukarıdaki anlatımları okuyarak ne yapacağınız konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Var olan problemleri bireysel çabanızla çözemiyorsanız bizlere ulaşarak yardım talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.