Web Sitenize Giren IP Numaralarını Görmek

Birçok web sitesi sahibi kimlerin sitesini ziyaret ettiğini merak edebilir. Bu konuda net bilgiler elde edilemese bile herhangi bir olayda ip numaralarının kayıt altında tutulduğunu görmek kolaylık sağlayabilir. Özellikle çeşitli etkinlikler ve gruplarda kişilerin web sitelerinizi düzenli olarak ziyaret edip etmediğinden haberdar olabilirsiniz. Ayrıca IP numaralarının farklı amaçlarla kayıt edildiği bilinmektedir. Özellikle inceleme için talep edilen bilgiler doğrultusunda bu kayıtlar ile IP numarasının web sayfası üzerindeki hareketleri anlık olarak takip edilmektedir. Birçok büyük marka bu konuda benzer çalışmalar yürütmektedir.

Bireysel web sayfası sahiplerinin IP numarası görme ve takip etme konusunda yapabileceği basit ve etkili çalışmalar vardır. Ücretli ve gelişmiş araçlar ile bu konuda adım atmak mümkündür. Fakat ücretsiz olup bizlere istediğimiz hizmeti veren etkili yazılımlarda mevcuttur. Statcounter isimli servis sayfalarınıza kimin girip çıktığı ve hangi IP numaralarının sizi ziyaret ettiğini göstermektedir. Statcounter isimli sisteme girmek için ilk olarak hesap oluşturmanız ve kaydınızı aktifleştirmeniz gerekmektedir.

Kayıt aşamasını tamamladıktan sonra web sitenize ait bilgileri girerek uygun seçenekleri işaretlemeniz gerekir. Statcounter Türkçe dil desteği olmadığından biraz zor anlaşılabilir ancak kullanımı ve kayıt olması oldukça kolaydır. Basit bir kayıt ekranı ile kendinize kullanıcı adı ve şifre belirleyecek, mail adresinizi gireceksiniz. Daha sonra hesabınız oluşturulacak ve web sitenize dair bilgileri girmeniz istenecektir. Son aşamada ise size verilen kodu sitenizde uygun bir yere yapıştıracaksınız. Bu noktadan sonra sitenize giriş yapan kullanıcıları detaylı bir şekilde takip edebileceksiniz.

Sitenize giriş yapan kullanıcılar hakkında sadece IP numarası bilgisi değil hangi tarayıcıdan giriş yaptığı, hangi ülkeden giriş yaptığı vb. bilgileri de alabileceksiniz. Tüm bu ayrıntıları öğrenmek için ücretsiz olarak hesap oluşturmanız yeterlidir. Her gün sizler için log tutan bu sistem web sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların anlık olarak bilgisini sizlere iletmektedir. Sistemin işleyiş ve işlevsellik bakımından profesyonel araçlara taş çıkardığını söyleyebiliriz. Eğer web sayfanız için detaylı analiz yapılmasını istiyorsanız Statcounter ile iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Türkiye’de de bu sistemi kullanan yüzlerce kişi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.