Stephen Hawking’in Geleceğe Yönelik Uyarıları Ne?

Ünlü bilim adamı Stephen Hawking 14 Mart 2018 tarihinde yaşamını yitirmişti. Aynı zamanda Matematik bilimi için önemli olan Pi sayısının yıl dönümünde yaşamını yitiren Stephen Hawking bilim dünyasını yasa boğmuştu. Yaşantısı boyunca birçok buluş ve icada imza atan Hawking, önemli konulara değinmiştir. Özellikle insanlığın geleceği ile alakalı birçok konuyu aydınlatan ve evrenin varlığına dair araştırmalar yapan Stephen Hawking’in önemli açıklamaları olmuştur. Özellikle vefat etmeden önce insanlığa yönelik önemli uyarılarda bulunan Stephen Hawking birçok konuya değinerek önemli noktaları vurgulamıştı. Stephen Hawking’in en önemli mesajı ise yapay zekanın gelişimi ile ilgili oldu. Peki Hawking vefat etmeden önce hangi konularda uyarı yaptı? İşte ayrıntıları..

Stephen Hawking’in önemli uyarıları şu şekildeydi;

  • Dünyadan Ayrılma: Stephen Hawking insanlığı bekleyen büyük tehlikeler olduğunu hemen hemen her sunumunda dile getiriyordu. Sadece büyük bir asteroidin çarpması gibi kritik bir neden elde bulunan tek gerçek olsa bile yapay zeka, iklim değişiklikleri ve nükleer savaş ise insanlık için tehlike oluşturan asıl nedenler arasında sıralanmıştı. Bu konularda Hawking insanları sürekli olarak uyarıyordu.
  • Yapay Zeka: İnsan ırkının sonunu getirecek teknolojinin yapay zeka ile oluşturulan makineler olacağı vurgulandı. Yapay zeka ile donatılan makinelerin insanlığın sonunu kesin olarak getireceği ifade edildi.
  • Küresel Isınma: Hawking’in değindiği en önemli konu ise iklim değişiklikleri ve küresel ısınma oldu. Konu ile ilgili olarak Hawking “Küresel ısınmanın geri döndürülemez hale geldiği devrilme noktasına yakınız. Trump’ın eylemi, dünyayı uçurumun kenarına getirdi. Bu durum 250 derecelik bir sıcaklığa ve sülfürik asitli yağmurlara neden olabilir” açıklamasını yaptı.
  • Diğer Varlıklar: Evrende bulunan diğer varlıkların Dünya’ya saldırı yapacağı yönünde uyarıda bulunan Hawking  birçok konferansta bu konunu üzerinde durdu. Hawking’in uyarılarında yapılan yorumlar ise uzaylılardan bahsettiği yönünde oldu. Özellikle alınan sinyaller bu konunun derinden araştırılması gerektiğini gösterdi.

Stephen Hawking’in birçok konuda uyarı yaptığı ve insanlığın sonunun çok uzakta olmadığını vurgulaması bilim adamlarının da konuları detaylı bir şekilde araştırmasına vesile olmuştur. Stephen Hawking’in vefatı ile birlikte üzerinde durulan konular araştırılmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.