Samsung Galaxy S9’un Çektiği 4K Videoların Boyutu Ne Kadar?

Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S9 ile ilgili dikkat çeken detaylar kullanıcıları memnun etmeye başladı. Özellikle 4K video çekme özelliği ciddi oranda ilgi gören noktalardan birisi haline geldi. Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı cihazlarda da ciddi gelişimler yaşanmaya başlandı. Vaat ettiği hizmetleri bünyesine dahil eden önemli markalar gelişim sürecini hızlandırmaktadır. Bu markalara önderlik yapan Apple iPhone ve Samsung Galaxy serileri ise hem orta segment hem de üst segment cihazları ile sektöre yön verebilmektedir. Samsung Galaxy’nin geniş çaplı etkisi lan sektörde yön verdiği çalışmalarından birisi de 4K video kaydı seçeneğidir. Profesyonel kameralarda bulunan özelliklerin hemen hemen hepsi bir cihaz üzerinden erişilebilir şekilde uyarlanmıştır. Peki Samsung Galaxy S9’un bu özelliği başımızı ağrıtacak mı? bakalım.

Samsung Galaxy S9 video kaydı seçeneğinde 4K gibi ilgi gören özelliği barındırması ile birçok kişiyi kendisine çekmeyi başarmıştır. Zaten belirli bir müşteri potansiyeli bulunan markanın hem var olan müşterileri için hem de yeni alıcılar için ortaya koyduğu çalışma dikkat çeken noktalardan birisi olmuştur. Bilindiği üzere bütün akıllı cihazlarda maksimum 64 GB’a kadar dahili hafıza bulunur. Harici disk takarak bu boyutu arttırabilirsiniz. Ancak dahili hafıza ile harici hafızanın hızı ve kalitesi aynı olmamaktadır. 4K videoların boyutunun büyük olacağı hesaba katılırsa bu tür videoların dahili hafızada yeterli alan bırakmayacağı kesin. Açıklanan dosya boyutları ise şimdiden kafalarda soru işareti oluşturmuş durumda. 4K video çekebileceğiz ancak telefonun hafızası buna yetecek mi?

Aşağıdaki tabloda 4K kalitesinde 1 dakikalık videonun kayıt türüne göre kapladığı alan yer almaktadır:

Bu boyutlar ele alındığında 1 dakikalık videonun telefonda ne kadarlık yer kaplayabileceğini hesap edebilirsiniz. Eğer 4K 60 fps kalitesinde video kaydı yapıyorsanız yaklaşık 10 dakikalık video standart ölçülerde 5GB yer kaplayacaktır. Sadece 1 adet video için bu kadar boyut ayırmanız gerektiğinden dahili hafızanız için iyi bir planlama yapmanız gerekir. Harici hafızanız varsa videoyu orada depolayabilirsiniz. Ancak harici hafızaların hız ve kalite bakımından dahili hafızalardan çok daha geride olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Samsung Galaxy S9 alacakların video kaydı konusunda iyi düşünmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.