Meltdown ve Spectre Virüsü Nedir? Önlem Alma Yolları

Son günlerde en çok konuşulan virüs türleri Meltdown ile Spectre hayatınızı alt üst edebilecek türde etkili ve kuvvetli bir virüs türüdür. Sisteminizi ele geçirebilen bu virüsler daha önce anlatılan birçok virüsten çok daha tehlikeli sonuçlar doğruluyor. Özellikle sistem verilerini kısa süre içerisinde toplayan bu iki virüs türü kişisel verileriniz için adeta büyük bir risk oluşturuyor. Güvenlik araştırmacılarının edinmiş olduğu izlenimler ve konu hakkındaki görüşleri durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Özellikle bu 2 virüs türünün etkileri her geçen gün katlanıyor ve verilerinizin kısa sürede kopyalanma olasılığı artıyor. Peki bu konuda önlem alınabilir mi? Meltdown ve Spectre virüsleri ne kadar tehlikeli? Hemen inceleyelim.

Günümüz işlemci sistemlerinin neredeyse tamamında çekirdek denilen merkezi bir yazılım birimi yer alır. Bu birimde var olan kişisel bilgiler bulunur ve korunur. Aynı zamanda bireysel olarak erişim sağlanabilir. Ancak son derece güvenli bir sistemdir. Meltdows ve Spectre ismi verilen bu virüsler kişisel verilerin yer aldığı çekirdeği hedef alarak tüm verileri kopyalayabiliyor ve kişisel bilgileri tamamen ele geçiriyor. Bunlar genellikle site üzerinde kaydedilen şifreler, kredi kartı bilgileri, sistemsel bilgiler ve özel veriler olabiliyor. Bahsi geçen verilerin 2 farklı virüs türü ile ele geçirilmesi ciddi riskleri beraberinde getiriyor.

Intel markasına ait ürünlerde bulunan bu açık için henüz bir çözüm üretilmiş değil. Kısmi olarak güncelleme ile üstü kapatılan bu konuda aslında büyük riskleri içinde barındıran ele alınması gereken en önemli konudur. Fakat Intel markası güvenlik duvarını aşmak bahsi geçen 2 virüs türü için çok kolay bir hal aldı.  Kısa sürede açıklardan faydalanan bu virüs türleri güvenilirlik seviyesini düşürüyor. Meltdown virüsü Intel işlemcili bilgisayarlarda daha büyük riskler oluştururken Spectre isimli virüste Intel, AMD ve ARM işlemcilerini etkiliyor. Bu iki virüs sadece masaüstü bilgisayarları değil mobil cihazları da tehlikeli duruma sokuyor. Doğal olarak bütün elektronik cihazlar risk altında bulunuyor.

Var olan tüm işletim sistemlerini savunmasız bırakan bu virüs türleri hakkında bilinen en önemli gerçek uzaktan kontrol edilebiliyor olmamasıdır. Bu demek oluyor ki bilgilerimiz doğrudan bir başka kişinin eline  geçmiyor. Ayrıca bu açıkların kısa sürede kapatılması mümkün gibi görülmüyor. Açıkların ciddi anlamda tehlike oluşturduğu ve uzmanların bu konuda yapmış olduğu çalışmaların yetersiz olduğu ifade ediliyor. Açıklarla ilgili düzeltmeler yapmaya çalışan dev markalar ise çeşitli güncellemeler ile kısmi önlem almaya çalışıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.