Google RankBrain Nedir? RankBrain Ne İşe Yarar?

Google’ın yeni yapay zekası RankBrain ile yol haritanızı belirlemek daha kolay bir hal aldı. Google’ın eski yapay zekalarına oranla yüksek oranda gelişim gösteren RankBrain artık hak edenin hakkını teslim edecek. Eğer web sayfanız var ve Google’da hak ettiğiniz yerde olmadığınızı düşünüyorsanız bu yapay zeka sizi fazlasıyla mutlu edecek. RankBrain kaliteli içeriklerin ön plana çıkarılması ve sıralamalarda yukarı tırmanmasını sağlayan muhteşem bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Dipnot olarak belirtelim içeriklerin gerçekten kaliteli olması gerekiyor.

RankBrain sistemi web sayfalarına eklenen içeriklere Google üzerinden giriş yapan ziyaretçilerin sayfada kalma süresini analiz ediyor. Eğer içerik sayfasında belirli bir süre geçiriliyorsa Google içeriğin kaliteli olduğunu algılıyor ve harekete geçiyor. RankBrain sistemi yüksek performansı ile bu konuda kusursuz bir işleyiş sergiliyor. Doğal olarak web sayfalarınız hızlı bir şekilde yukarılara tırmanıyor. Google’ın RankBrain güncellemesi ile birlikte alt sıralarda olan sitelerin yer değiştirdiğini görebilmek mümkün hale geldi. Özellikle yeni SEO çalışmalarının şekillenmesini sağlayan RankBrain güncellemesi web site sahiplerini de memnun bırakıyor.

RankBrain’in bir diğer özelliği ise üst sıralarda yer alan sayfaya giren ziyaretçilerin siteyi terk etme oranını takip etmesidir. Eğer girdiğiniz site çok yavaş ve yeteri kadar bilgi vermiyor ise, RankBrain bu noktada devreye giriyor. RankBrain sistemi bu tür gelişmeleri yakından takip ederek web sitesinin kaliteli içerik üretmediğini algılayabiliyor. Böylece spam sitelerin yukarı sıralarda bulunma olasılığı her geçen gün azalıyor.

Sosyal medya ve tanıtım işleriyle uğraşıp tıklama oranlarınızı yükselterek hem organik ziyaretçi elde edebilir hem de Google’da istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. RankBrain sistemi ile birlikte Google’da üst sıralarda bulunmanın yanı sıra tıklama oranlarını arttırarak sıralamadaki yerinizi devamlı hale getirmeniz bile mümkün. Ziyaretçi akışının sağlandığı web sayfalarında her bir ziyaretçiyi takip edebilen RankBrain isimli sistem şimdiden memnuniyet yaratmaya başladı.

Eğer sizinde bir web sayfanız varsa ve hangi yolu izleyeceğinizi bilmiyorsanız ilk olarak ziyaretçi odaklı içerikler daha sonra ise Google odaklı içerikler üreterek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Bu tür içerikle kısa süre içerisinde en üst sıralarda yerini alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.