Google Mobil Öncelikli Arama Sonuçlarını Kullanıma Sundu

Dev marka Google yeni bir çalışma ile dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı. Mobil öncelikli arama özelliği ise aradığınız şeylerde en uygun sonuçları alabilmeniz mümkün hale geliyor. Google’ın mobil öncelikli arama özelliğini kısa süre önce duyurduğu hatırlanıyor. Bu duyurunun ardından birçok kişi sıralama algoritmasının değişip değişmeyeceği konusunda sorular yöneltmişti. Dünya üzerinde Google’a erişim sağlayan kullanıcıların %65’i mobil platformları kullandığı için sadece mobil öncelikli arama sonuçlarının kullanımının aktif edildiği ve bu durumun arama sonuçlarını ciddi ölçüde etkilemeyeceği belirtildi. Bunun sadece Google çalışmalarını şekillendirmek amacı ile ortaya çıktığı ifade ediliyor. Peki genel anlamda mobil öncelikli arama özelliği ne işe yarıyor? İşte elde edilen ayrıntılı bilgiler..

Mobil öncelikli arama özelliği Google’ın %65’lik kitlesinin daha kolay erişim sağlamasını istediği için geliştirilmiş bir özelliktir. Bilindiği üzere mobil platformlardan yapılan  aramalarda ilk olarak masaüstü sonuçları yer alıyordu. Her ne kadar mobil siteler ön plana çıkarılmış olsa da birçok mobil desteği olmayan web site arama sonuçlarında ön plana çıkıyordu. Ancak bu sistem değişiyor. Artık mobil aramalarda ilk olarak mobil desteği olan siteler öncelikli olacak. Böylece mobil kullanıcılar mobil desteği olan web siteler aracılığıyla kısa sürede  aradığını bulabilecek. Google’ın bu değişimi birçok sektörü de doğrudan etkileyecek. Eskiden masaüstü desteği olan web sayfaları reponsive özellik kazanmıştı. Halen bu desteği vermeyen web sitelerin mobil platformlarda ciddi anlamda kayıp yaşayacağı düşünülüyor. Bu nedenle web sayfalarının mobil desteği olması önemli bir madde haline geldi.

Hem mobil kullanıcıların taleplerini hem de mobil platformda arama yapma deneyimini arttıran bu gelişme ile mobil desteği olan web sitelerde yüksek oranda hit artışı yaşayacak. Google’ın son hamlesi ile birlikte web sayfaları arasındaki dengenin ciddi anlamda değişeceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda bu değişim responsive sitelerin kendisini geliştirmesi açısından da çok önemlidir. Google’ın mobil aramaya yönelik yaptığı hamleler devam ettiği gibi mobil öncelikli arama desteği de kısa sürede beğeni toplayan özelliklerinden birisi olmuştur. Şimdiden beğeni toplayan bu özelliğin kullanıcılar tarafından olumlu geri dönüş aldığı gözlemlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.