Google Görsel Aramaları Eski Haline Getirmek

Dev marka Google yine skandal bir çalışmaya imza attı. Kullanıcı deneyimini sıkıntıya sokan bu çalışma ile görsel aramalar değiştirildi. Görsel aramalarda tam boyutlu resim görüntüleme özelliği birçok resimde kapalı durumda.. Telif hakkı olmayan birçok görselde Tam Boyutlu Gör seçeneğinin kaldırıldığı göze çarptı. Bu özellik şimdiden birçok kişinin canını sıkmış durumda. Özellikle görseller tam boyutlu görmek için tek bir butona basan ve bunu alışkanlık haline getiren kullanıcılar ciddi anlamda zorluk yaşamaktadır. Görsellerin eskisi gibi görülmesini istiyorsanız yapmanız gereken basit bir uygulama mevcuttur.

Kısa bir süre önce Gettr Images ile anlaşma sağlayan Google görsel aramalar üzerinde değişikliğe gitti ve epeydir bu sorun devam etmekte.. Yaşanan davaların sonucunda telif hakkı olan görseller artık uyarı ile birlikte kullanıcılara sunulacak. Bu durumu mantıklı bulan kullanıcılar olduğu gibi destekleyen büyük bir kesimde mevcut. Fakat asıl olay telif olan görsellerde değil telif olmayan görsellerin özelliklerinin değiştirilmesinde idi. Google’ın çalışmasını tam olarak uygulayamadığı dedikoduları her bir yanı sarmış olsa da şuan telif olmayan birçok görselde de Tam Boyutu Gör seçeneği kapalı durumda.. Haliyle kullanıcılar büyük bir zorluk çekmeye başladı.

Bilindiği üzere Google Chrome’da sağ tıklayıp ”Resmi yeni sekmede aç” butonuna basarak görseli tam boy olarak görebiliyorduk. Fakat ”Tam Boyutu Göster” butonunun kaldırılmış olması bu pratikliği ortadan kaldırdı. Kullanıcılar eski özelliği geri getirmek için araştırmalar yapmaya başlarken muhteşem bir eklenti bu noktada devreye girdi. Kolay bir şekilde kurulan buradaki eklentiyi tarayıcınıza kurarak Tam Boyutlu Göster butonunu aktif edebilirsiniz. Böylece eski Google Görseller deneyimini yaşamaya devam edebilirsiniz.

Eklenti Chrome’un resmi mağazasında yer aldığından güvenilir sertifikaya sahiptir, ayrıca yapılan güvenlik yazılımı taramalarında hiçbir sorun algılanmamıştır. Eğer eklenti kurma konusunda endişe yaşayan birisi değilseniz bu pratik eklentiyi kurarak hem telifli hem de telifsiz görselleri tek bir buton ile orjinal boyutunda görebilirsiniz. Google Görseller’i eski haline getirmek isteyen kullanıcılar için ideal olan bu eklenti tamamen ücretsizdir. Eklentiyi dilediğiniz zaman kaldırarak yeni görseller özelliklerine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.