Google Chrome’un Yeni Reklam Engelleyici Özelliği Nasıl Çalışır?

Birçok web sayfasının amacı reklamlardan para kazanmaktır. Fakat bazıları bu durumu abartır ve giriş yaptığımız her sayfada neredeyse ortalama 5 reklam yer alabilir. Bu tür sayfalarda ziyaretçilerin kısa süre içerisinde pes ettiğini ve sayfayı tekrar ziyaret etmediği gözlemlenir. Aynı hizmeti daha az reklam sunan başka bir sayfadan alabilecek olan kullanıcılar bu konuda alternatif arar. Fakat tüm bu sorunlarla baş etmek yerine reklam engelleyici kullanmak daha uygun bir seçenektir. Chrome ise bu konuda ideal bir çalışma yaparak ön plana çıkmayı başardı.

15 Şubat tarihi itibariyle devreye sokacağı sistemle birlikte kullanıcılarına daha rahat bir internet deneyimi yaşatmak isteyen Chrome yeni reklam engelleyicisi ile adeta birçok uygulamaya kafa tutuyor. Ayrıca bu tür reklam engelleyici ilk kez Google Chrome tarafından kullanılıyor olacak. Google Chrome tarafından piyasaya sürülen bu hizmet hız ve güvenliğin yanı sıra reklamsız tarayıcı deneyimini de ortaya çıkarıyor. Chrome yapmış olduğu çalışma ile ilgili birkaç ufak ayrıntı vererek kullanıcılarını memnun etti.

Reklam engelleme çalışması ile ön plana çıkan Google Chrome’un bu hizmeti hem masaüstü tarayıcılarında hem de mobil platformlarda etkin bir şekilde hizmet verecek. Özellikle web sayfalarının neresine tıklarsanız tıklayın sürekli olarak cinsellik içerikli reklamların ön plana çıktığı ve popup pencereler ile internet deneyimimizi olumsuz yönde etkileyen web siteleri ile ilgili yapılan bu çalışma birçok kullanıcıyı memnun edecek gibi görünüyor. Better Ads’ın reklam filtrelerini kullanan Google Chrome bu konuda eşsiz bir hizmet sunacak gibi görünüyor.
Reklam eklentisinin 15 Şubat itibariyle hizmete açılacağı ve kullanıcılar tarafından aktif edilebileceği belirtilirken Chrome’un bu hizmetinin birçok olumsuz özelliği beraberinde getireceği düşünülüyor. Özellikle Google ve Youtube reklamlarının bu konuda büyük bir etki altında kalacağı ifade ediliyor. İstenilen şekilde ayarlanaraka bölgesel olarak reklam engelleme özelliği sunan bu çalışma aynı zamanda sitede rahatsız olunan reklamların engellenmesine izin veriyor. Yani web sayfalarındaki her reklamı engellemek istemeyenler için farklı özellikler sunulabilmekte.. Önümüzdeki günlerde markaların nasıl etkileneceğini hep beraber göreceğiz.
Eklenti aktif edildiğinde Chrome güncellemesi ile eklentiyi görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.