Freelance çalışanlara olmazsa olmaz öneriler

Freelance çalışmak ya da en basit tabiriyle evden iş yapmak… Hemen herkesin hayalidir bu, evde çalışmak ve hiç bir patron, müdür görmeden tamamen bağımsız bir şekilde hareket etmek. Ama bu durum sadece hayal aşamasında böyledir. Bir süre sonra işler çok daha farklı ve hatta mutsuz bir hale gelebilir.

Bugün, freelance çalışmayı mutsuz bir hale getirmemek adına neler yapabileceğinize değineceğiz. Rahatlığı ve özgürlüğü fırsat bilip, başarı için kullanmanız adına sizlere bazı öneriler sunacağım. Aksi halde freelance hayalleri, iş hayatında size sadece zaman kaybı yaşatacaktır.

Freelance Dünyasının Temel Taşları

ZAMAN: Rahat olmak, zamanı düşünmeden hareket etmek değildir. Bu nedenle freelance çalışmanın getirisi olan rahatlığı; takım elbise giymemek, sürekli oturmak yerine yatarak çalışmak gibi opsiyonlarda kullanın. Ama asla zaman konusunda rahat olmayın. Zira zamanı kaybettiğiniz anda, her şeyi kaybetmeye başlıyorsunuz. Bir müdür ya da patron olmayınca; “2 saat sonra yaparım, şu filme de bakayım ondan sonra devam ederim…” gibi bahaneler artacak. Eğer bu bahanelerin önüne geçmez, doğru bir zaman mühendisi olmazsanız, işlerin bir noktadan sonra rayından çıktığını göreceksiniz.

VERİ OLUŞTURMA: Birçok farklı müşteriniz olacak… Web tasarım, editörlük ya da herhangi bir iş. Yeteneğinize bağlı olarak birçok farklı müşteri ile temas kuracaksınız. İşte, tüm bu temasları ve müşterileri bir şekilde rapor olarak tutun, verinizi oluşturun. Kiminle çalıştınız? Ne hizmet sundunuz? Gelir-gider oranlarınız nelerdir? Eğer “kime hesap vereceğim, gelen bana-giden bana mantığıyla hareket eder ve veri sahibi olmazsanız, bir süre sonra tıkanırsınız. İş takibi, gelir-gider takibi gibi önemli noktalarda geri kalır, maddi ve iş anlamında sorunlar yaşamak durumunda kalırsınız.

DÜZENLİ YAŞAM: Evet, sizlerin belli bir mesai saati yok. Ama bu durum asla gece 3-4’te çalışmayı, gün içerisinde uyumayı mümkün kılmamalı. Rahat olun, kendinizi zorunlu saatlerle kısıtlamayın. Ama 11 saat uyku, gece 5 saat çalışma, gündüz vakitlerinden yararlanmama gibi bir halede düşmeyin. İllâ sabah 8’de kalkın demiyorum. Ama en azından 10-11 gibi kalkın, gece uykunuzu alın ve gün ışığından faydalanın. Aksi halde verim alamazsınız.

SOSYALLEŞME: Unutma, sen sosyalleşmeden yaşayamayan bir canlısın. Duygusal açıdan, manevi açıdan isteklerin var. Her ne kadar sen fark etmesen de… Bu nedenle sürekli evde oturmaktan vazgeç. Spor salonları, gün içerisinde yürüyüşler ve değişik hobilerle kendine sosyal bir çevre yarat. Hoşuna giden bir kafe bul, günlük buraya git ve laptopunla birlikte bir kaç saat burada çalış. Evde tıkılıp kalman, zamanın hızlı akmasına ve senin bunun farkında olmadan maddi, manevi kayıplar yaşamana neden olur sadece.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir