Chrome ”Site İzolasyonu” Nedir? Ne İşe Yarar?

Masaüstü bilgisayarlarla birlikte mobil platformlarda da ciddi rakamda kullanım oranına sahip olan Google Chrome’un site izolasyonu özelliği merak uyandırdı. Sürekli olarak kullanıcı odaklı gelişim sağlayan ve güncellemeler ile birlikte muhteşem özellikleri bünyesine katan Chrome, bu kez dikkatleri üzerine çekebilecek etkili bir özellik ile aramıza katıldı. Bilindiği üzere Google Chrome’da güvenlik çok önemli bir unsur haline geldi. Tarayıcı güvenliğini hat safhaya taşıyabilmek için Chrome’da önemli geliştirmeler yapılmaktadır. Chrome tarayıcısı üzerinde yapılan bu geliştirmeler kullanıcıları memnun etmeye devam ediyor.

Google Chrome’un son olarak hayatımıza sokmuş olduğu site izolasyonu özelliği yoğun ilgi gören özelliklerden birisi oldu. Peki nedir bu site izolasyonu?

Chrome 63 sürümü ile birlikte gelen site izolasyonu özelliği kullanıcıların güvenliğini sağlamak için ideal özelliklerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Kimlik avları, çeşitli saldırılar ve zararlı bağlantılardan korunmak için geliştirilen site izolasyonu size eşsiz güvenlik desteği sağlamaktadır. İlk olarak Google Chrome site izolasyonu özelliğini kullanmak isteyenlerin bu özelliği aktif hale getirmesi gerektiğini vurgulayalım.

Çok sayıda sistem kaynağı kullanan Google Chrome tarayıcıda bulunan her bir sekme için tekil işlem birimi yürütür. Bu durumda daha fazla kaynak tüketildiği gözlemlenir. Böylece herhangi bir sekme çöktüğünde diğerindeki işlem devam eder ve gezintiniz yarıda kalmaz. Doğal olarak tarayıcının çökmesi engellenmiş olur. Google Chrome’u diğer tarayıcılardan ayıran en önemli özellik ise tarayıcının çökmemesidir. Bu durum Google Chrome 63 sürümü ile birlikte değişiyor. Artık her sekme kendi işlemini yürütebilecek bir hal alıyor. Doğal olarak kaynak kullanımı düşüyor.

Site izolasyonu özelliği nasıl aktif edilir?

Tarayıcı ile birlikte gelen bu özellik direk olarak aktif olmuyor ve sizin aktif etmeniz gerekiyor. Birçok işletim sistemi için yayınlanan bu güncellemeyi her bir işletim sistemi için ayrı ayrı aktif etmelisiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak site izolasyonu özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

  • Chrome adres çubuğuna ”chrome://flags” yazın
  • CTRL+F tuşuna basın ve arama yapın
  • ”Site Isolation” yazarak aratın ve ”Strict Site Isolation seçeneğinin yanında bulunan ”Etkinleştir” butonuna tıklayın.

işlemleri yaptıktan sonra site izolasyonu aktif hale gelecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.