Android ve iOS’ta Youtube’un Karanlık Mod’u Nasıl Aktif Edilir?

Bilindiği üzere masaüstü erişiminde karanlık mod özelliği bulunan Youtube kullanıcılar için göz yormayan tema sunmuştu. Bu özellik hem beyaz ekran hem de siyah ekran şeklinde ikiye ayrılıyordu. Özellikle siyah ekranın yapısı ve detayları kullanıcılara hoş geldiği gibi Youtube’u farklı bir görünüme sokuyordu. Bu özelliğin mobil kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde istenmesi nedeniyle Youtube projeyi mobil platforma taşıdı. Kısa süre önce karanlık mod özelliğinin geleceğini duyuran Youtube son versiyonu ile bu özelliği hayata geçirdi. Hem iOS işletim sistemli cihazlarda hem de Android işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen karanlık mod şimdiden mobil kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gören özelliklerden birisi olmayı başardı. Peki Youtube’un karanlık mod özelliği nasıl aktif edilir?

Youtube’un merakla beklenen karanlık mod özelliğini kolay bir şekilde aktif edebilirsiniz. iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlarınızın mağazasına girerek Youtube uygulamasını güncelleyiniz. Eğer Youtube uygulaması otomatik olarak güncelleniyorsa bu işlemi yapmanıza gerek yok. Ancak güncellemenin olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır. Son versiyonu indirdikten sonra Youtube’da sağ üstte yer alan profil fotoğrafınıza tıklayın. Burada Ayarlar bölümünü göreceksiniz. Ayarlar bölümüne girdikten sonra karşınıza karanlık mod seçeneğinin bulunuduğu ekran gelecektir. Karanlık mod seçeneğinin sağında bulunan düğmeye bastığınızda özellik aktif olacaktır. Özelliği açtıktan sonra memnun kalmazsanız yine aynı düğmeye basarak karanlık modu kapatabilirsiniz. Karanlık mod özelliği kişiye özel olarak ayarlanabilmektedir.

Yaptığınız ayarlar Youtube uygulamasını her açtığınızda geçerli olacaktır. Bu nedenle sürekli olarak karanlık modu açmakla uğraşmayacaksınız. İşlemi bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Youtube uygulamanız güncel olduğu takdirde karanlık mod butonu ayarlar bölümüne eklenecektir. Eğer eski sürüm kullanıyorsanız karanlık mod butonu siz de olmayabilir. Ayrıca uygulamayı indirmek için üçüncü taraf paylaşım sitelerini kullanmanızı önermemekteyiz. Resmi mağaza sayfanız üzerinden uygulamayı indirerek kolay bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

Youtube’un gelecek çalışmaları hakkında henüz net bir bilgi yok ancak karanlık mod özelliği ile birlikte birkaç hata mesajına dair çalışma yaptığı ve bu hataları giderdiği gözlemlenmiştir. Özellikle uygulama durduruldu hatası ile ilgili özel çalışmalar yapıldığı belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.