AirDrop Nasıl Daha Güvenli Hale Getirilir?

iPhone cihazlara AirDrop üzerinden gelen müstehcen içerikler son dönemlerde yoğun şikayet almaya başlamıştır. İlgili servis üzerinden gelen müstehcen görüntülerin kullanıcıları ciddi derecede rahatsız ettiği gözlemleniyor. Birçok kişi bu konuda yetereli oranda bilgi sahibi olamadığı için iPhone cihazlarının güvenliğinde bir açık oluştuğu düşünülüyor. Ancak durumun izahı bu kadar kısa ve net değildir. AirDrop üzerinden gelen görsellerin özellikle yetişkin olmayanlar açısından büyük bir sorun yarattığı bilinmekle birlikte bu sorunun ilgili servisin bir açığı olduğu düşünülmektedir. Eğer siz de bu konuda şikayetçi olan tarafta iseniz servisi devre dışı bırakarak müstehcen içeriklerin size ulaştırılmasına engel olabilirsiniz. Aynı zamanda ebeveyn kontrolü sağlayarak yetişkin olmayan bireyler için kontrolü ele alma şansınız bulunuyor. Peki AirDrop nasıl güvenli hale getirilir? Hep birlikte inceleyelim.

AIRDROP İÇİN GÜVENLİK AŞAMALARI

iPhone’un baş belası olma yolunda hızla ilerleyen AirDrop servisinin kişilere gönderdiği müstehcen içerikler özellikle son dönemlerde yoğun eleştiri alıyor. Bu konuda harekete geçen kişiler ise kullanıcıların ne yapması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatıyor. iPhone kullanıcılarının birbirleri arasında veri alışverişi yapabilmesini sağlayan AirDrop uygulamasının neden olduğu bu durumun önüne geçmek mümkündür. İlk olarak kişileri wi-fi ve bluetooth servislerini manuel olarak kontrol etmesi ve ihtiyaç duyduğu sürece açık tutması öneriliyor. Aksi takdirde dileyen birçok kullanıcı size müstehcen içerikler gönderebilir. Fakat bu özellikleri kapatmadan AirDrop’u güvenli hale sokmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • İlk olarak cihazın Ayarlar bölümüne gidip orada yer alan Genel sekmesine giriş yapınız.
  • Genel kategorisinde yer alan AirDrop’u seçiniz.
  • AirDrop’u seçtikten sonra karşınıza ”Alma Kapalı”, ”Sadece Kişiler” ve ”Herkes” seçenekleri çıkacak.
  • Sadece Kişiler seçeneğini seçmelisiniz.

Yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra AirDrop’un olumsuz yönlerinden kurtulmanız mümkündür. Böylece wi-fi ve bluetooth’u kapatmadan güvenli bir şekilde cihazınızı kullanabilirsiniz. Kişi listenizde sapkın veya bu türde içerik paylaşan birisi yok ise iPhone sizin için güvenli bir cihaz olma yolunda ilerleyecektir. Bu şekilde servisi kullanmanızın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat dileyen kullanıcıların bluetooth özelliğini belirli sürelerde aktif etmesi de önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.