Mozilla’dan Kişisel Verilerinizi Koruyacak Eklenti; Facebook Container

Mozille Firefox isimli tarayıcı yine kullanıcılarını memnun edecek bir proje ile ön plana çıktı. Firefox’un yapmış olduğu son yenilik dikkatlerden kaçmadı. Facebook’un kullanıcı verileri satması ve çaldırması ayıbından sonra yüzsüzlük yaparak bu işin üzerine gitmesi birçok kullanıcının hesabını silmesine neden olmuştu. Yüksek oranda değer kaybı yaşayan Facebook, kullanıcılarına yönelik yaptığı uygulamaları sınırlandırmadı. Kullanıcılar ise Facebook’a erişim sağlarken güvenlik konusunda ikilem yaşadığından dolayı farklı yöntemler kullanmayı ve hesabını gizlemeyi tercih etti. Son dönemlerde bu konuda yapılan çalışmalar ise ciddi anlamda ilgi görmeye başladı. Firefox’un yaptığı bir eklenti olan Facebook Container dertlerine deva arayanlara ilaç gibi geldi. Bu eklenti Facebook erişiminizi güvenli hale getirmek için ideal bir araç olma yolunda ilerliyor. Peki nedir bu Facebook Container?

Mozilla’nın 28 Mart tarihinde test ettiği ve 29 Mart tarihinde yayınladığı Facebook Container eklentisi Facebook hesabını silmek istemeyen kullanıcıların kişisel verilerini korumasını sağlıyor. Eğer endişe duyuyorsanız ve Facebook’a girmek istiyorsanız Firefox’un bu eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentinin en önemli işlevi internet aktivitelerinizin reklam için kullanılmamasını sağlamaktır. Cambridge Analytica rezaletini önleme amacıyla ortaya koyulmuş bu çalışmada üçüncü parti uygulamaların profil bilgilerinizi ele geçirmesinin önüne geçildiği söyleniyor. Güvenlik sorunu için ideal olan bu eklenti kullanıcıların yüreğine su serpiyor. Eklentiyi kurduktan sonra çerezlerinizi temizleyen bu araç Facebook’a tekrar giriş yaptığınız takdirde alt kısmı mavi renkli çizgili olan bir sekme ile açılarak güvende olduğunuzu vurguluyor. Aracın kullanımı için ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

Facebook kullanımınızı normal bir şekilde devam ettirmenizi sağlayan bu eklenti açık olduğu takdirde herhangi bir linke tıklarsanız ilgili link ”container” olarak adlandırılan bölgenin dışına çıkıyor. Aynı zamanda Facebook’ta paylaş butonuna tıkladığınız linkler paylaşım için hazırlanırken eklenti devreye giriyor. Böylece Facebook’un site dışı reklam ağları uygulamalara ve web sitelerinin bilgilerine erişimi kısıtlanıyor. Uygulama sayesinde rahatlayan kullanıcılar kişisel verilerini korumaya başlarken Facebook ise dert yanıyor. Basit bir mesajlaşma olayında bile kişisel verilere göz diken ve buradan reklam içeriği üreten Facebook’un Mozilla eklentisi ile bir nebze uslu durabileceği ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.