Facebook’ta Gizliliği Nasıl Koruyabiliriz?

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım ağı ve markalarından birisi olan Facebook’ta son zamanlarda birçok kullanıcının şikayet ettiği gizlilik konusu bir de biz ele alalım dedik. Bilindiği üzere zaman içerisinde yapılan geliştirmeler ile kişisel profillerimizin gizliliği risk altına alındı. Haliyle insanlar özgür bir şekilde internet deneyimi yaşayamama tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Facebook’un sunmuş olduğu özelliklerin verimliliği ise tartışma konusu haline geldi. Facebook’ta gizlilik önemli bir değer olarak vurgulanıyor olsa da kişisel verilerimiz sürekli olarak elden ele dolaşıyor olabilir. Bilindiği üzere Facebook’un her yeni projesi ve anlaşması sonrasında kullanıcıların kişisel verileri risk altına giriyor. Bu verilerin çeşitli yollarla satışa çıkarıldığı ve paylaşıldığı düşünülüyor. Peki Facebook’ta gizliliği koruyabilmek adına yapabileceğimiz tek şey Facebook’u bırakmak mı? Hep birlikte bu konuyu ele alalım.

Bilindiği üzere Facebook kullanıcı verileri bakımından en zengin platformdur. Kişisel verileri sürekli olarak satışa sunan ve bir kısmını farklı projelerde kullanarak kişisel bilgileri tehlike altına alan Facebook’un son günlerce biraz daha dikkatli olduğunu görmek mümkündür. Özellikle gizlilik konusunda kullanıcılara biraz daha anlayış gösterebildiği gözlemlenmiştir. Ancak bizim gizliliğimizi korumak için işi Facebook’a bırakmamamız gerekmektedir. Aksi takdirde Facebook kişisel verimizi ticari girişimlerde aktif olarak kullanabilmektedir.

Kişisel Verileri Korumak İçin Yapılması Gerekenler;

Facebook’ta kişisel verilerinizi güven altına almanın çeşitli yolları vardır. Bu yöntemler kısmi olarak işe yarar. İlk olarak;

  • Facebook hesabınıza girin ve ayarlar kısmından, uygulama ayarlarına tıklayın.
  • “Uygulamalar, İnternet Siteleri ve Eklentiler” adlı bölümün hemen altındaki “düzenle” butonuna tıklayın.
  • “Platformu devre dışı bırak” butonuna basın.

Bu işlem birinci önlem alma yöntemi olabilir. Bu şekilde üçüncü parti sitelere bağlanma iznini ortadan kaldırıyorsunuz. Ek olarak gizliliği korumak adına yapabileceğiniz bir uygulama daha var;

  • Uygulama ayarları bölümüne giriş yapın.
  • Bilgilerinize erişmesini istemediğiniz uygulamaların üzerine tıklayarak, hangi kişisel bilgilerinize erişim izni vereceğinizi seçin.

Böylece gizlilik ayarlarınızı yapmış olursunuz. Facebook’ta tamamen gizlenmek mümkün değildir. Hesabınızı kapatsanız dahi bir gün geri dönme ihtimaliniz olduğunu düşünen Facebook verilerinizi saklamaya devam edecektir. Bu nedenle yukarıdaki yöntemler ile hesabınızı bir nebze güven altında tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.