Facebook Sayfasının Kapak Fotoğrafı Boyutu Nedir?

Facebook’ta sayfa oluşturan birçok kişi sayfa görsellerinin hangi boyutlarda olduğunu tam olarak bilmemektedir. Sayfa görsellerini hazırlarken tam olarak boyutları ayarlayamadığınız takdirde görselde kaymalar oluşabilir ve istediğiniz verimli sonuçları alamazsınız. Bu nedenle sayfa görsellerinin boyutlarını bilmek ve ona göre tasarım oluşturmak gereklidir. Facebook’ta sayfa görselleri kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafı olarak farklılık göstermektedir. Birbiri ile uyumlu tasarımlar hazırlayacaksanız bunları dikkate almanız gerekir.

Milyonlarca kullanıcısı bulunan ve binlerce aktif sayfaya sahip olan Facebook’ta sayfa görsellerinin boyutları tasarımsal olarak ayarlandığı gibi bunu uygularken yüksek çözünürlüklü görseller oluşturmanız gerekmektedir. Çünkü Facebook masaüstü ve mobil platformda otomatik olarak görselleri farklı boyutlarda sergilemektedir. Sayfalarınızı mobil platformlardan ziyaret eden kullanıcılar görsel fotoğraflarını farklı görebilmektedir.

Facebook sayfasındaki profil fotoğrafı masaüstünde 170×170, mobil platformlarda 128×128 ve ekranı ufak boyutlarda olan diğer cihazlarda 36×36 ebatlarında görülmektedir. Bu nedenle maksimum boyutu örnek olarak alıp tasarım hazırlamalısınız. Böylelikle diğer cihazlarda hiçbir görsel bozukluk oluşmayacaktır.

Facebook sayfasındaki kapak fotoğrafı masaüstünde 820×312 boyutundadır. Mobil platformlarda ise 640×360 uzunlukta görüntülenmektedir. Hazırlanan tasarımın 400×150 boyutunda olmalıdır. Aynı zamanda 851×315 piksel boyutunda 100 kilobayt büyüklüğünde hazırlanan tasarımlar yükleme performansını olumlu yönde etkiler ve sayfanız hızlıca yüklenir.

Tasarımları hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise PNG formatında kayıt yapmanızdır. Bu şekilde kayıt yaptığınız takdirde logo veya slogan eklemeniz daha kolay olacaktır. Çünkü PNG formatında düzenleme yapabilmek daha kolaydır. Ayrıca birçok görsel ile ilişkilendirerek kısa süre içerisinde logonuzu ve kapak fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken önceden hazırlamış olduğunuz PNG dosyasını yeni tasarıma aktarmaktır. Hem PNG hem de JPG dosyası olarak iki farklı kayıt tercihini kullanırsanız gelecekte yapacağınız değişikliklerde işiniz o kadar kolay olacaktır.

Kapak fotoğrafı ile profil fotoğrafının tasarımlarını hazırlamadan önce materyalleri hazır bulundurmanız önemlidir. Tasarım üzerinde yapacağınız değişikliklere göre kullandığınız materyallerin çözünürlüğünün düşmemesi gerekir. Böylece her türlü grafik unsurunun hazırladığınız tasarıma uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Facebook’un profil fotoğrafı ile kapak fotoğrafı boyutlarına uygun olarak tasarım yapmanız daha kolay olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.