Facebook Open Graph için uzun süreli access token almak

Facebook App yarayıp eklenti yazmayalı çok uzun zaman olmuştu. Bugünlerde bir projem için kendi facebook sayfamda bulunanlardan bir albüm ID’si girerek resimlerini çekmek istedim.

Bunları yapmakda sorun yoktu ancak Facebookun verdiği access tokenlar kısa süreli oluyordu ve hemen araştırmaya başladım. Eğer ingilizceniz var ise buradan çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Facebook Access Token nedir?

Facebook uygulamalarınızda kullanıcılarınızın bazı bilgilerine erişmek yada kullanıcılarınız adına bazı işlemler yapmak için (örneğin duvarında birşeyler paylaşmak) kullanıcılarınızın size izin vermesi gerekiyordu. Bu izinleri aldığınızda kullanıcının hesabında tanımlanan bir token kullanarak kullanıcı üzerinde işlemler yapabiliyorsunuz. Önceki versiyonlarda offline token diye bir olay vardı. Bu tokeni aldığınızda kullanıcı sizin uygulamanızı silene kadar kullanabiliyordunuz.

Ancak Facebook kısa zaman önce access token sistemini değiştirmiş. Artık short-lived ve long-lived olarak 2 farklı access token türü var. ,

short-lived tokens (kısa süreli tokenlar)

Javascript gibi client-side diller ile kullanıcılardan aldığınız izinlerin tokenları kısa süreli oluyor (ortalama 1-2 saat civarı).

long-lived tokens (uzun süreli tokenler)

PHP gibi server-side diller ile kullanıcılardan aldığınız izinlerin tokenları short-lived tokenlara göre çok daha uzun süreli ancak sınırsız değil. Bunların süreleride 60 gün olarak tanımlanmış. Ancak kullanıcı sizin uygulamanızı sürekli kullanıyor ise Facebook bu tokenin süresini sürekli uzatıyor.  Yani kullanıcı sizin uygulamanıza 60 gün içerisinde 1 kere bile kullanırsa token uzuyor.

Uzun süreli token nasıl alınır?

Yazının başında verdiğim örnekde Open Graph özelliklerini kullanamadığımı belirtmiştim. Bugün size facebook “public_profile” olarak herkese açık izni için uygulamanıza nasıl token alacağınızı anlatacağım.

Aslında olay gayet basit. Aşağıdaki adrese gerekli bilgilerinizi girip browserdan çağırdığınıda size Open Graph özelliklerini kullanabilmeniz için “hiç bitmeyen” token alabilirsiniz.

Ancak unutmamanız gereken uygulama tokenları ile sadece diğer developerların sizin uygulamanız üzerinde bilgilerinize ulaşmanıza ve Open Graph özelliklerini kullanabilmenize yarıyor.

https://graph.facebook.com/oauth/access_token?client_id=[APP_ID]&client_secret=[SECRET]&grant_type=client_credentials

Burada bulunan APP_ID ve SECRET nerede diye soracak olursanız hemen açıklayayım. (Tabi bir uygulama oluşturduğunuzu varsayıyorum)

Facebook Developers adresine gidiyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecek. App kısmından uygulamanızı seçiyorsunuz ve uygulamanızın ana ekranına ulaşıyorsunuz.

Facebook Developer Ana Sayfa

 

 

Uygulamamızın ana sayfası aşağıdaki gibi bir görüntü olması gerekiyor. APP_ID resimde görünen “App ID” ve SECRET bölümüde resimde görünen “App Secret” alanlarıdır. App Secret alanında ki şifreyi görebilmek için “Show” buttonuna tıklıyoruz ve hesabımızın şifresini girmemizi istiyor. Şifremizi doğru şekilde girersek uygulamamızın gizli şifresine ulaşıyoruz.

Facebook Developer App ID and App Secret


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir