Site Yedeği Nasıl Alınır? Yedek Oluşturma Yöntemi (Cpanel)

Birçok kullanıcının sahip olduğu bireysel web sitelerden site yedeği oluşturmak oldukça büyük bir problemdir. Site yedeği oluşturmak isteyen kişiler bu konularda yeterli bilgiye sahip değildir. Yapılan araştırmalarda ise sağlıklı bilgi bulabilmek çok zordur. Bugün sizlere cpanel üzerinden site yedeğini nasıl alabileceğinizi anlatacağız. Cpanel üzerindne yedek alarak kısa süre içerisinde sitenizi garanti altına alabilirsiniz. Yapacağınız pratik bir işlem ile ister uzak ftp bağlantısından yedek alabilir isterseniz de yedeği oluşturup masaüstüne kaydedebilirsiniz. Bu işlem web sitenizin güvenlik problemini de ortadan kaldıracaktır. Eğer yedek alma konusunda yeterli çalışmaları yapmamışsanız ilerleyen zamanda sitenize yapılan saldırılar ve olası bir problem sitenizin geri dönüş ihtimalini sıfırlayacaktır. Bu nedenle düzenli olarak önlem almanız gerekir.

CPANEL İLE YEDEK ALMA

Cpanel üzerinden yedek alabilmek için takip etmeniz gereken aşamalar aşağıda yer almaktadır. Sitenizi açtığını zaman size gönderilen hosting bilgilerini kullanarak cpanel hesabınıza giriş yapın. Daha sonra aşağıdaki adımları takip ederek sitenizin yedeğini alabilirsiniz.

Cpanel üzerinden yedek almak için yapılması gerekenler;

  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ana ekranda yer alan ”Yedekleme” bölümüne gelin.
  • Tam yedek oluşturmak için ”Tam Bir Web Sitesi Yedeği İndir” butonuna tıklayın.
  • Burada Yedekleme Hedefi Yeri olarak size 2 seçenek sunulacak. Genellikle Giriş Dizini seçeneği kullanılır. Böylece yedeğinizi kısa sürede alıp masaüstüne indirebilirsiniz. Ancak farklı bir ihtiyacınız var ise uzak masaüstü seçeneğini seçebilirsiniz.
  • Giriş Dizini seçeneğini işaretledikten sonra e-posta adresi bölümünü doldurup ”Yedek Oluştur” butonuna basabilirsiniz. Yedekleme tamamlandığında yazdığınız e-posta adresine mail gitmesini istemiyorsanız ”Yedekleme tamamlamasının e-posta bildirimini göndermeyin” butonunu işaretlemeniz gerekir.
  • Yedek Oluştur butonuna bastıktan sonra yedeğiniz oluşturulmaya başlanır ve size bu konuda bilgi verilir ve tercihinize göre  mail gönderilir. Yedek oluşturulduktan sonra onay işareti birlikte bir link sunulur. Linke tıklayarak sitenizi tam yedeğini indirebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları takip ederek kısa süre içerisinde yedeğinizi indirebilir ve sitenizi güvenli kılabilirsiniz. Siz de cpanel’den yedek alma konusunda bilgiye sahip değilseniz ilgili adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Cpanel’den yedek almak her zaman güvenli yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.