Hotlink Koruması Nedir? Hotlink Koruması Nasıl Aktifleştirilir?

Web sayfalarınızda bulunan görsellerin başka web sayfalarında görüntülenmesi ve gereksiz trafik oluşması birçok web sayfası sahibinin canını sıkan durumdur. Size ait olan görsellerin başka sayfalarda kullanılmasını doğrudan engellemek mümkün değildir. Ancak bu görseller nedeniyle oluşan trafiği belirli ölçülerde sınırlandırmak mümkündür.  Hotlink koruması hizmeti yer alan cpanel servislerinde bu tür bir hizmeti kullanmak mümkündür. Hotlink Protection olarak tanımlanan ve Hotlink Koruması olarak açıklanan hizmetin asıl amacı sunucunuzda yer alan görsellerin farklı web sayfalarında gösterilmesini engellemesidir. Eğer kendi ftp dosyalarınızda görsel barındırıyorsanız bu bir başka web sayfasında yayınlanırsa trafik sorunu ortaya çıkarır. Hotlink Koruması ise ar olan bu sorunu kökten çözebilen etkili servislerden birisidir.

HOTLİNK KORUMASI NASIL KULLANILIR

Web sayfası sahiplerine sunulan cpanel hizmetinin içerisinde hotlink koruması servisi yer almaktadır. Yani web sitesi sahibi olan kişilerin birçoğu bu hizmete sahiptir ve hizmeti kolay bir şekilde kullanabilir. Eğer hizmet kullanımı konusunda bilginiz yok ise bu konuda yardım alabilirsiniz. Hizmet aldığınız markanın destek birimi ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Size yapacağımız anlatım ise genel olarak tüm cpanel yapılarında aynı şekilde kullanılabilen yöntemi kapsamaktadır.

Hotlink Korumasını aktif etmek için yapmanız gerekenler;

  • İlk olarak cpanel hizmetinizin paneline giriş yapınız.
  • Burada yer alan Güvenlik modülüne giriş yapın.
  • Güvenlik modülünün altında yer alan ”Hotlink Koruması” seçeneğine tıklayın.
  • Burada yer alan ”Erişime izin verilecek URL’ler:” bölümünü doldurup ”Enable” butonuna basmalısınız. Vereceğiniz yetki ile erişim izni olan web sayfaları belirlenmiş olacak.
  • Listede yer alan sitelerin dışındaki web sayfaları sizden görsel alıp yayınlayamayacak. Özellik bakımından jpg, jpeg, gif, png, bmp uzantılı dosyalar ilk sırada yer alan görsel uzantıları olacak.

Bununla birlikte yayın yasağı uyarısı eklemek için yine resim urlsini kopyalayıp aynı sayfada resim url linkini yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Böylece size ait görseli paylaşan web sayfası bir uyarı ile karşılaşacak. Böylece kaynak site tek bir özellik ile diğer web sayfalarına uyarı göndermiş olacak.

Hotlink koruması doğru kullanıldığı takdirde son derece işlevsel bir seçenektir. Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.