Android ve iOS Cihazlarda Şifreleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemi veya iOS işletim sistemine sahip cihazlarda şifreleme yapabilmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Özellikle cihazın en azından güvenli hissettirmesi ve amatör kişiler tarafından kolay bir şekilde ele geçirilmemesi için şifreleme yöntemi kullanılabilmektedir. Kişisel verileri korumak için kullanılan şifreleme yöntemi akıllı telefonunuzun kullanım ömrünü de uzatmaktadır.

Bilindiği üzere akıllı telefonlarımızda risk barındıran birçok kişisel bilgi bulunmaktadır. Bunlar önemli şifrelerimiz, kaydettiğimiz kart bilgilerimiz, fotoğraflarımız, videolarımız, e-postalarımız ve özel mesajlarımız olabiliyor. Tüm bu kişisel verileri korumak herkes için ortak sorunlardan birisidir. Güvenlik kodu ve benzer uygulamaları kullanmak ise bu konudaki riskleri en aza indirir fakat yeterli değildir.

Android ve iOS işletim sistemi için kullanılabilecek cihaz şifreleme işlemi için yapmanız gerekenler şunlardır;

iOS işletim sistemli cihazlar için şifreleme yöntemi:

2014 yılında çıkış yapan iOS 8 versiyonu ile iOS işletim sistemli cihazların şifrelenmesine olanak sağlandı. Şifreleme metodlarından bilinen en iyi yöntem parmak izi okuyucusu ve güvenlik kilidi sistemidir. Özellikle güvenlik kilidini 4 haneli değilde uzun bir şifre olarak belirlerseniz cihazın risk oranı daha da aza inebilir.

Bu ayarları yapmak için sırasıyla;

-Ayarlar sekmesine girin.

-Touch ID ve şifre sekmesini seçin.

-Şifreyi etkinleştirin ve güçlü bir parola belirleyin.

Android işletim sistemli cihazlar için şifreleme yöntemi:

Android 6.0 Marshmallow güncellemesi ile birlikte şifreleme özelliğinin aktif edildiği ve bu özellik ile farklı şifreleme metodlarının kullanılabildiği gözlemlenmiştir. Güvenlik kodu ve parmak izi ile şifreleme yöntemi uygulanabilir.

Bu ayarları yapmak için sırasıyla;

-Ayarlar sekmesine girin.

-Güvenlik sekmesine girin.

-Ekran Kilidi seçeneğine basın.

-Zor bir güvenlik kodu belirleyin.

 

 

Moto X Pure ve Galaxy S6 isimli cihazlarda ise bundan biraz daha farklı bir yol izlemeniz gerekecek. İlk olarak cihazınızı prize takmalı daha sonra ise ayarlar, güvenlik ve telefonu şifrele seçeneklerini seçmelisiniz.

Tüm bu işlemlerin yanı sıra Android işletim sistemli cihazlarda SD kartınızı şifreleyebilirsiniz. Ayarlar, güvenlik, harici SD kartı şifrele seçeneğine basarak SD kartınızı koruma altına alabilirsiniz.

Android ve iOS işletim sistemli cihazlarda bu yöntemleri kullanmak sizi ve cihazınızı yüksek oranda güvenli kılacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.