Android P’nin En Çok Beğenilen 5 Özelliği

Android işletim sistemli cihazlar için sunulan Android P isimli sistem güncellemesi kullanıcılara birçok yenilik sunuyor. Özellikle yeni güncelleme ile gelen özellikler kullanıcıları bir hayli memnun etti. Henüz önizlemesinin paylaşıldığı Android P şuan için Nexus ve Pixel serisi cihazlarda çalışmaktadır. Bu cihazlara sahip olan kullanıcılar ilk deneyimlerini paylaşarak Android P’nin en çok beğendikleri özellikleri ön plana çıkarmaktadır. Çeşitli özellikler ile dikkat çeken şimdilik geliştirilmeye devam ediyor ancak kısa süre sonra final sürümü ile tüm Android işletim sistemli cihazlar için çıkış yapacağı belirtiliyor. Peki Android P’nin şuana dek dikkat çeken en önemli özellikleri nedir?

Android P güncellemesinde dikkat çeken 5 özellik şu şekildedir;

  1. Tek Buton İle Yön Değiştirilmesi: Hemen hemen tüm akıllı cihazlarda ekran çevirme işlemini yapmak biraz zahmetli olabiliyor. Bazı cihazlar sensörlü olduğundan bu işlem kullanıcıları zorlayabiliyor. Fakat bazı cihazlarda bu durum değişkenlik gösteriyor. Android P ile birlikte ekranın sağ alt köşesine bir kez dokunmanız yeterli oluyor. Böylece ekranı yan çevirebiliyor veya eski haline getirebiliyorsunuz. Bu özellik hem pratik hem de göz yormayan bir detay olmuş.
  2. Ses Butonlarının Ayrılması: Bildiğiniz üzere her telefonda klasik olarak sessiz mod, titreşim modu ve sesli mod yer alıyor. İstisnai durumlar hariç birçok cihazda arama sesi ile medya sesini ayrı şekilde ayarlamak mümkün değil. Ancak Android P bu konuda kullanıcılara özgürlük sunuyor.
  3. Hızlı Cevap Özelliğinin Geliştirilmesi: Bildirim bölümünde yer alan hızlı yanıtlama özelliği herhangi bir iletişim balonunda doğrudan etkileşime girilebilecek şekilde ayarlanmış görünüyor. Özellikle hazır yanıtların ilave edildiği bu bölüm işinizi ciddi oranda kolaylaştıracak gibi duruyor.
  4. Yeni Kilitleme Modu: Herhangi bir kişinin telefonunuza erişim sağlamasını istemiyorsanız kilitleme modunu aktif ederek telefonunuzu güvende tutabilirsiniz.
  5. Arka Planda Çalışan Uygulamaların Erişim Sorunu: Bildiğiniz üzere arka planda çalışan uygulamalar kamera, mikrofon gibi birçok özelliğe erişim sağlıyordu. Google kullanıcıların şikayetleri doğrultusunda bu erişimi kısıtladı ve kullanıcı izin vermediği müddetçe yan uygulamalar kamera, mikrofon vb. servislere erişim sağlayamayacak.

Yukarıdaki özelliklerin yanı sıra birçok geliştirmenin Android P içerisinde yer aldığı ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.